- Maturzyści przystąpili do egzaminu z języka polskiego 5 maja 2025 roku.
- CKE potwierdziła, że jest świadoma zdjęć arkusza maturalnego w sieci.
- Wniesienie urządzeń telekomunikacyjnych na egzamin skutkuje jego unieważnieniem.
- CKE zapewnia, że nie doszło do przecieku arkuszy przed rozpoczęciem egzaminu.
- Osoba odpowiedzialna za zdjęcia może ponieść poważne konsekwencje, w tym unieważnienie egzaminu.
W poniedziałek, 5 maja 2025 roku, maturzyści w Polsce przystąpili do egzaminu z języka polskiego, jednak wkrótce po rozpoczęciu pojawiły się w sieci zdjęcia fragmentów arkusza maturalnego, co wywołało reakcję Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).
Reakcja CKE
Centralna Komisja Egzaminacyjna potwierdziła, że jest świadoma krążących w sieci zdjęć związanych z egzaminem. Dyrektor CKE, Robert Zakrzewski, zaznaczył, że sytuacja sugeruje możliwość nieuczciwego postępowania podczas egzaminu.
Przepisy dotyczące egzaminu
Zakrzewski przypomniał, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty, wniesienie na salę egzaminacyjną jakichkolwiek urządzeń telekomunikacyjnych skutkuje unieważnieniem egzaminu. „Jeżeli zdający takie urządzenie wniesie, a tym bardziej z niego skorzysta, to ma unieważniony egzamin” – powiedział dyrektor CKE.
Oficjalne oświadczenie CKE
W poniedziałkowe popołudnie CKE wydała komunikat, w którym uspokaja, że nie doszło do przecieku arkuszy przed rozpoczęciem egzaminu. „Żadne informacje dotyczące zadań egzaminacyjnych nie zostały ujawnione przed godziną rozpoczęcia egzaminu maturalnego z języka polskiego, czyli przed godziną 9:00” – czytamy w oświadczeniu.
Możliwe konsekwencje
Zgodnie z informacjami RMF FM, CKE planuje złożyć zawiadomienie w tej sprawie najwcześniej we wtorek. Dyrektor CKE, prof. Robert Zakrzewski, wskazał, że „Centralna Komisja czeka na protokoły egzaminacyjne z wszystkich komisji w Polsce. Na tej podstawie ma być przygotowane zawiadomienie”. Osoba, która wykonała zdjęcia, może się spodziewać poważnych konsekwencji, w tym unieważnienia egzaminu, co oznaczałoby niezdanie matury i brak możliwości przystąpienia do sesji poprawkowej.
Statystyki z ubiegłego roku
W ubiegłym roku unieważniono 202 egzaminy maturalne, z czego 53 przypadki dotyczyły wniesienia telefonu lub korzystania z niego podczas egzaminu. CKE apeluje do maturzystów o ostrożność, aby nie ryzykować swojej przyszłości.