Branża spirytusowa krytycznie o nowelizacji ustawy trzeźwości

  • Nowelizacja ustawy ma na celu walkę z nadmiernym spożyciem alkoholu w Polsce.
  • Branża spirytusowa zgłasza obawy dotyczące niejasnych przepisów i proponowanych regulacji.
  • Postulaty dotyczą wprowadzenia zakazu praktyk zachęcających do nadmiernego zakupu alkoholu.
  • Branża apeluje o ujednolicenie przepisów dotyczących reklamy wszystkich kategorii alkoholu.
  • Wskazano na konieczność wprowadzenia równych zasad sprzedaży wszystkich napojów alkoholowych w samoobsługowych placówkach.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości ma na celu walkę z nadmiernym spożyciem alkoholu w Polsce, jednak branża spirytusowa wyraża obawy dotyczące niejasnych przepisów, które mogą nie spełnić tego założenia.

Wątpliwości branży spirytusowej

Branża spirytusowa zgłasza zastrzeżenia do proponowanych regulacji, w tym zmian w definicji promocji alkoholu oraz zakazu promocji w wydzielonych strefach. Przedstawiciele sektora apelują o precyzyjne przepisy, które będą zgodne z zasadami wolności gospodarczej.

Zmiany w definicji promocji

Projekt nowelizacji ustawy zakłada rozszerzenie definicji promocji o działania takie jak rabaty, programy lojalnościowe, nagrody, darowizny czy inne korzyści majątkowe i osobiste. Branża zwraca uwagę, że tak szerokie sformułowanie może prowadzić do trudności w interpretacji i stosowaniu przepisów.

Postulaty branży

Przedstawiciele sektora postulują wprowadzenie zakazu praktyk, które zachęcają do nadmiernego zakupu alkoholu, z jasnym określeniem zakresu zakazu. Emilia Rabenda, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, podkreśla, że takie podejście pozwoli na osiągnięcie celów regulacji, nie naruszając zasad wolnego rynku.

Zakaz promocji w wydzielonych strefach

Branża apeluje o utrzymanie możliwości prowadzenia działań promocyjnych w wydzielonych stoiskach z napojami alkoholowymi. Zauważają, że zakaz promocji w tych strefach stanowi nieproporcjonalne ograniczenie wolności gospodarczej i może naruszać konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej.

Równe zasady reklamy

Branża postuluje ujednolicenie przepisów dotyczących publicznej reklamy i promocji napojów alkoholowych, aby wszystkie kategorie alkoholu podlegały tym samym regulacjom. Obecne przepisy faworyzują piwo, które może być publicznie reklamowane, podczas gdy inne napoje alkoholowe są w tej kwestii ograniczone.

Wpływ reklamy na konsumpcję

Przedstawiciele branży wskazują, że reklamy piwa, które często przedstawiają go jako element relaksu czy zabawy, mogą zniekształcać postrzeganie tego trunku. W ocenie branży swobodna możliwość reklamowania piwa przyczynia się do jego dominacji w strukturze spożycia alkoholu w Polsce.

Równość w sprzedaży alkoholu

Branża apeluje o wprowadzenie równych zasad sprzedaży wszystkich napojów alkoholowych w samoobsługowych placówkach. Obecnie tylko mocniejsze alkohole muszą być sprzedawane w wydzielonych strefach, podczas gdy piwo, mimo że odpowiada za największy udział w spożyciu czystego alkoholu, jest z tego obowiązku wyłączone.

Źródło: portalspozywczy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments