Izrael planuje rozszerzenie ofensywy wojskowej w Strefie Gazy oraz przejęcie całej palestyńskiej enklawy, poinformował w poniedziałek przedstawiciel izraelskich władz w rozmowie z NBC News. Nowy plan, który został jednogłośnie zatwierdzony przez izraelski gabinet bezpieczeństwa, przewiduje pełną okupację Strefy Gazy oraz przesiedlenie setek tysięcy Palestyńczyków na południe enklawy.
- Izrael planuje rozszerzenie ofensywy wojskowej w Strefie Gazy oraz pełną okupację tego terytorium.
- Nowy plan został zatwierdzony przez izraelski gabinet bezpieczeństwa i przewiduje przesiedlenie setek tysięcy Palestyńczyków na południe enklawy.
- Izraelska armia rozpoczęła mobilizację dziesiątek tysięcy rezerwistów w celu zwiększenia działań przeciwko Hamasowi.
- Strefa Gazy doświadcza najdłuższej blokady pomocy humanitarnej, co prowadzi do ryzyka głodu w regionie.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych odrzuciła izraelski plan dystrybucji pomocy, uznając go za niebezpieczny.
Rozszerzenie ofensywy
W niedzielę izraelska armia rozpoczęła mobilizację dziesiątek tysięcy rezerwistów w celu „zwiększenia i rozszerzenia” działań przeciwko Hamasowi. Generał Eyal Zamir, dowódca armii izraelskiej, zaznaczył, że celem jest „zwiększenie presji na Hamas, aby zwrócił pozostałych zakładników”.
Humanitarna sytuacja w Gazie
Strefa Gazy znajduje się pod najdłuższą blokadą pomocy humanitarnej od początku wojny w październiku 2023 roku. Całkowity zakaz wjazdu towarów, w tym żywności, paliwa i materiałów medycznych, trwa już trzeci miesiąc. W obliczu ryzyka głodu sytuacja w Gazie budzi niepokój nawet wśród najbliższych sojuszników Izraela.
Reakcja ONZ
W niedzielę Organizacja Narodów Zjednoczonych odrzuciła propozycję Izraela dotyczącą dystrybucji pomocy, określając ją jako „izraelskie centra pod warunkami ustalonymi przez wojsko izraelskie”. ONZ uznała plan za „niebezpieczny” i wskazała, że może on „wzmocnić kontrolę nad artykułami niezbędnymi do życia jako taktykę nacisku”.
Ofiary konfliktu
Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, od początku ofensywy w Gazie zginęło ponad 51 tysięcy osób, w tym tysiące kobiet i dzieci. Konflikt zdewastował także infrastrukturę medyczną, a większość mieszkańców Gazy została zmuszona do opuszczenia swoich domów.
Apel rodzin zakładników
Rodziny 59 pozostałych zakładników w niewoli Hamasu wydały w poniedziałek „czerwony alert” w związku z planowanym rozszerzeniem działań wojskowych. Forum Rodzin Zakładników ostrzegło, że „rozszerzenie operacji wojskowych stawia każdego zakładnika w poważnym niebezpieczeństwie”.
Wznowienie ataków powietrznych
Izrael wznowił ataki powietrzne na Gazę po tym, jak 18 marca zakończył się kruchy ośmiotygodniowy rozejm między Izraelem a Hamasem. Negocjacje dotyczące drugiej fazy umowy rozejmowej, mającej na celu trwałe zakończenie walk, utknęły w martwym punkcie.
Możliwości negocjacyjne
Rozmowy na temat rozejmu i uwolnienia zakładników mogą wznowić się przed planowaną wizytą prezydenta Donalda Trumpa w regionie w przyszłym tygodniu. Minister Ze’ev Elkin stwierdził, że „wciąż istnieje okno możliwości, dopóki prezydent Trump nie zakończy swojej wizyty na Bliskim Wschodzie”.
Plany USA dotyczące Gazy
W lutym Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone będą dążyć do przejęcia kontroli nad Strefą Gazy, aby przekształcić ją w „Riwierę Bliskiego Wschodu”. Po spotkaniu z Netanjahu w Białym Domu w kwietniu, powtórzył te plany, podkreślając, że Gaza to „niesamowity kawałek ważnej nieruchomości”.