Ile kosztują mieszkania po generalnym remoncie?

  • Rośnie liczba mieszkań gotowych do zamieszkania w Polsce.
  • Udział mieszkań nowych oraz kilkuletnich w rynku nieruchomości wzrasta.
  • Ceny mieszkań różnią się w zależności od lokalizacji i standardu.
  • Segmentacja mieszkań gotowych do zamieszkania obejmuje różne kategorie lokali.
  • Właściciele coraz częściej decydują się na budżetowe remonty mieszkań.

Na rynku nieruchomości w Polsce rośnie liczba mieszkań gotowych do zamieszkania, co jest wynikiem zmieniających się preferencji klientów oraz trendów w estetyce lokali.

Zmiany na rynku nieruchomości

Grabowski zauważa, że cały rynek nieruchomości statystycznie młodnieje. Udział mieszkań nowych oraz kilku- i kilkunastoletnich jest coraz większy. Coraz więcej z tych ofert duże grono klientów zakwalifikowałoby do grupy takich, do których można się od razu wprowadzić.

Udział flipperów

Grabowski podkreśla, że udział flipperów w rynku jest marginalny, choć rzeczywiście często sprzedają oni mieszkania niewymagające znacznych nakładów finansowych, a czasem mieszkania w pełni umeblowane i wyposażone.

Ceny mieszkań

Pytany o ceny, Grabowski zaznacza, że zależą one od lokalizacji, standardu budynku i standardu mieszkania. W tej samej dzielnicy ceny lokali do generalnego remontu mogą być niższe od tych po generalnym remoncie nawet o 100 proc. Nominalnie różnice sięgają zwykle od tysiąca do kilku tys. zł za 1 mkw.

Subiektywna ocena mieszkań

Pośrednik BIG Property zaznacza, że nie da się obiektywnie oszacować, jaka część oferty to mieszkania do zamieszkania od zaraz. Każdy kupujący ocenia to według własnych upodobań. Zdarzały się skrajne sytuacje, kiedy to klienci wprowadzali się do nieruchomości wymagających w ocenie pośredników generalnego remontu, aby odnawiać je sukcesywnie własnym sumptem.

Segmentacja mieszkań gotowych do zamieszkania

Hanna Morawska z Freedom Poznań Centrum dzieli gotowe do zamieszkania lokale na kilka segmentów. Pierwszy to typowe „flippy”, czyli pachnące nowością, estetycznie wykończone lokale, przygotowane z myślą o szybkiej odsprzedaży. Druga kategoria to lokale o bardzo dobrym, często wysokim standardzie, które są miejscem zamieszkania właścicieli. Ostatnia grupa to mieszkania inwestycyjne, wynajmowane i utrzymywane przez lata w bardzo dobrym stanie.

Wzrost oferty mieszkań

Morawska przyznaje, że oferta mieszkań gotowych do wprowadzenia rośnie z różnych powodów. To przede wszystkim efekt kumulacji niesprzedanych do tej pory nieruchomości oraz kolejnych ofert wchodzących na rynek. Właściciele coraz częściej decydują się na budżetowe remonty, które tworzą efekt gotowego do wprowadzenia lokum. Tych zabiegów nie można mylić z klasycznym flippingiem, ale wyższe oczekiwania kupujących wzmacniają ten trend.

Źródło: rp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments