Belgia buduje energetyczną wyspę na Morzu Północnym

  • Rozpoczęto budowę pierwszej w Europie sztucznej wyspy energetycznej w Belgii.
  • Wyspa "Princess Elisabeth Island" powstaje 45 km od wybrzeża i ma kluczowe znaczenie dla przesyłu morskiej energii wiatrowej.
  • W budowę zaangażowanych jest około 150 specjalistów oraz 10 jednostek pływających.
  • Budowa jest częścią belgijskiego Federalnego Planu Rozwoju Sieci Wysokiego Napięcia.
  • Wyspa będzie kluczowym punktem w europejskiej sieci energetycznej na morzu.

W Belgii rozpoczęła się budowa pierwszej w Europie sztucznej wyspy energetycznej, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz integracji europejskiego rynku energii.

Budowa wyspy energetycznej

30 kwietnia 2025 roku operator systemu przesyłowego Elia Transmission Belgium ogłosił zakończenie pierwszego etapu budowy sztucznej wyspy energetycznej „Princess Elisabeth Island”. Obiekt powstaje 45 km od belgijskiego wybrzeża i będzie kluczowym punktem przesyłowym dla morskiej energii wiatrowej.

Kesony jako fundament

W ramach budowy na wyznaczone miejsce w morzu przetransportowano i zainstalowano dwa z 23 betonowych kesonów, które utworzą obrys wyspy. Każdy z kesonów waży około 22 000 ton, ma 58 m długości oraz do 32 m wysokości. Transport z portu Vlissingen w Holandii trwał około 24 godziny i wymagał współpracy czterech holowników oraz jednostek pomocniczych.

Technika instalacji

Precyzyjna instalacja kesonów była możliwa dzięki wcześniejszemu przygotowaniu strefy fundamentowej oraz zastosowaniu zaawansowanych technik pomiarowych. Po zakotwiczeniu i wypoziomowaniu, kesony zostały zalane wodą i osiadły na dnie morskim. Rozpoczęto również zabezpieczanie konstrukcji przed erozją oraz przygotowania do kolejnych etapów budowy.

Zaangażowanie specjalistów

W operację budowy wyspy zaangażowanych jest około 150 specjalistów oraz 10 jednostek pływających. Działania są prowadzone w warunkach pogodowych, które pozwalają na pracę tylko przy stanie morza poniżej 1,5 m fali i wiatrach do 5° Beauforta. Całość jest ściśle koordynowana z centrum ratunkowym MRCC w Ostendzie oraz władzami portowymi.

Przyszłość wyspy

Wyspa Princess Elisabeth będzie w przyszłości kluczowym punktem przesyłowym dla morskiej energii wiatrowej, najpierw z trzech nowych farm wiatrowych, a w dłuższej perspektywie jako część europejskiej sieci energetycznej na morzu. Budowa prowadzona przez konsorcjum TM Edison (DEME i Jan De Nul) jest elementem belgijskiego Federalnego Planu Rozwoju Sieci Wysokiego Napięcia.

Źródło: enerad
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments