- Wyzwania dla służb ratowniczych obejmują organizację transportu poszkodowanych w zdarzeniach masowych.
- W przypadku katastrof standardowe ambulanse mogą być niewystarczające, dlatego stosuje się ambulanse ewakuacyjne.
- Ambulanse ewakuacyjne są przystosowane do transportu lżej poszkodowanych oraz pacjentów na noszach.
- Nowoczesne ambulanse bazują na autobusach miejskich i autokarach, wyposażonych w sprzęt medyczny.
W obliczu zdarzeń masowych, zarówno cywilnych, jak i wojskowych, służby ratowniczo-medyczne stają przed wyzwaniem organizacji transportu poszkodowanych, co wymaga zastosowania specjalistycznych ambulansów ewakuacyjnych.
Wyzwania dla służb ratowniczych
Jednym z większych wyzwań dla służb ratowniczo-medycznych są zdarzenia masowe, znane jako MASCAL (Mass Casualty Incident). Tego typu sytuacje wymagają nie tylko zaangażowania odpowiednich sił i środków, ale także skutecznej organizacji transportu poszkodowanych, którzy potrzebują dalszej opieki lub hospitalizacji.
Specjalistyczne ambulanse ewakuacyjne
W przypadku katastrof komunikacyjnych czy naturalnych, standardowe środki transportu medycznego mogą okazać się niewystarczające. W związku z tym, w wielu krajach, w tym w siłach zbrojnych, stosuje się ambulanse ewakuacyjne zbudowane na bazie autobusów. Takie pojazdy są przystosowane do transportu lżej poszkodowanych osób w pozycji siedzącej oraz kilku pacjentów na noszach.
Nowoczesne rozwiązania transportowe
Wśród rozwiązań stosowanych w ambulanse ewakuacyjne znajdują się konstrukcje bazujące na autobusach miejskich, niskopodłogowych, które są głównie przeznaczone do transportu osób. Powstają także bardziej zaawansowane ambulanse, oparte na wysokopodłogowych autokarach, które wyposażone są w sprzęt medyczny, stanowiący mobilny odpowiednik szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR).