- MRiT proponuje zmiany w przepisach dotyczących lokalizacji inwestycji celu publicznego.
- Po 1 lipca 2026 r. stracą ważność studia uwarunkowań gmin.
- Nowe przepisy umożliwią gminom wydawanie decyzji lokalizacyjnych w okresie przejściowym.
- Zniesienie zakazu wydawania decyzji lokalizacyjnych po wygaśnięciu studium.
- Zmiany mają uprościć proces inwestycyjny i zwiększyć elastyczność samorządów.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje zmiany w przepisach dotyczących lokalizacji inwestycji celu publicznego, które mają na celu zapewnienie ciągłości realizacji inwestycji po utracie ważności studiów uwarunkowań gmin.
Zmiany w przepisach
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) wskazuje, że po 1 lipca 2026 r. stracą ważność studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. W związku z tym, MRiT ocenia, że konieczne jest wprowadzenie zmian w przepisach, które umożliwią wydawanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego w okresie przejściowym, pomiędzy utratą mocy studium a uchwaleniem planu ogólnego.
Umożliwienie wydawania decyzji
Proponowany przepis ma na celu umożliwienie gminom wydawania decyzji lokalizacyjnych w czasie, gdy studium uwarunkowań przestaje obowiązywać, a plan ogólny jeszcze nie został uchwalony. MRiT zaznacza, że zmiana ta pozwoli na kontynuację realizacji niezbędnych inwestycji celu publicznego, co jest istotne dla rozwoju lokalnych społeczności.
Zniesienie zakazu
W projekcie przewiduje się również zniesienie zakazu wydawania decyzji lokalizacyjnych po wygaśnięciu studium. Dodatkowo, utrzymany ma być brak wymogu wejścia w życie planu ogólnego dla decyzji o warunkach zabudowy na terenach zamkniętych. Te zmiany mają na celu uproszczenie procesu inwestycyjnego oraz zwiększenie elastyczności w podejmowaniu decyzji przez samorządy.