Polscy archeolodzy zrekonstruowali ponad 20 rzeźb, w tym sfinksów i posągów ozyriackich, w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, w Górnym Egipcie. Prace prowadzone są od 1961 roku, a ich celem jest odtworzenie historycznych podobizn kobiety-faraona. Świątynia jest jednym z najważniejszych zabytków architektury starożytnego Egiptu.
- Polscy archeolodzy zrekonstruowali ponad 20 rzeźb w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.
- Świątynia Hatszepsut, zbudowana w XV wieku p.n.e., jest jednym z najważniejszych zabytków architektury starożytnego Egiptu.
- Rekonstrukcja rzeźb trwa 3-4 miesiące i odbywa się bez użycia ciężkiego sprzętu, z wykorzystaniem kołowrotków i lewarów.
- Obecnie polska ekspedycja pracuje nad ostatnim z posągów ozyriackich, a dalsze odkrycia są możliwe w przyszłych sezonach wykopaliskowych.
- Świątynia przyciąga miliony turystów rocznie dzięki swojej malowniczej lokalizacji u stóp klifów skalnego amfiteatru.
Historia świątyni Hatszepsut
Świątynia Hatszepsut, zbudowana w XV wieku p.n.e., znajduje się na zachodnim brzegu Nilu w Deir el-Bahari. Uznawana jest za jeden z najwspanialszych zabytków architektury starożytnego Egiptu, przyciągając miliony turystów rocznie. Budowla jest usytuowana u stóp klifów skalnego amfiteatru, co czyni ją wyjątkowo malowniczą.
Rzeźby w świątyni
Świątynia składa się z trzech tarasów, na które prowadzą centralnie ustawione rampy. Oprócz scen z życia Hatszepsut, w świątyni znajdują się posągi przedstawiające ją jako boga Ozyrysa. Rzeźby te są efektem wieloletnich prac polskich konserwatorów i archeologów, którzy odkrywają i łączą fragmenty rzeźb, aby odtworzyć historyczne podobizny.
Rekonstrukcja rzeźb
Rekonstrukcja posągów trwa około 3-4 miesięcy i odbywa się bez użycia ciężkiego sprzętu. Archeolodzy stosują kołowrotki i lewary, a transport fragmentów odbywa się przy użyciu siły ludzkich mięśni. Obecnie polska ekspedycja pracuje nad ostatnim z posągów ozyriackich, a dr Patryk Chudzik zaznacza, że możliwe są dalsze odkrycia w przyszłych sezonach wykopaliskowych.
Współpraca międzynarodowa
Prace Polsko-Egipskiej Ekspedycji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut są realizowane przy współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności. W projekcie uczestniczą także studenci i pracownicy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Symbolika rzeźb
Posągi ozyriackie Hatszepsut stały się symbolem turystyki nad Nilem. Dr Chudzik podkreśla, że zdjęcia tych rzeźb można zobaczyć w różnych miejscach w Egipcie, w tym na billboardach w Kairze. Rekonstrukcje autorstwa Wojciecha Myjaka są obecnie najbardziej rozpoznawalnym elementem świątyni.
Informacje dodatkowe
Więcej informacji na temat prac polskich archeologów w świątyni Hatszepsut można znaleźć na fanpage’u ekspedycji oraz na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.