- Katolicy powinni kierować się zasadami moralnymi w wyborach.
- Św. Jan Paweł II podkreśla znaczenie demokracji w encyklice "Centesimus Annus".
- Udział w wyborach to obowiązek katolika i powinność obywatelska.
- Demokracja zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych.
- Rada KEP ostrzega przed wąskimi grupami przywódczymi w demokracji.
Rada KEP przypomniała, że katolicy powinni kierować się zasadami moralnymi w wyborach, podkreślając nauczanie św. Jana Pawła II na temat demokracji i udziału w wyborach.
Nauczanie św. Jana Pawła II
W komunikacie Rady KEP przypomniano, że „katolicy, a także osoby, którym leży na sercu dobro Ojczyzny, powinni w swoim akcie wyborczym kierować się zasadami, które życie indywidualne i społeczne czynią godnym i szczęśliwym”. Wskazano na encyklikę „Centesimus Annus” oraz „Vademecum wyborcze katolika”, w których papież podkreśla znaczenie demokracji.
Znaczenie demokracji
W encyklice „Centesimus Annus” św. Jan Paweł II zaznacza, że „Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych” oraz kontrolowanie własnych rządów. Papież przestrzega jednak, że demokracja nie może „sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie”.
Obowiązek katolika
Rada KEP podkreśliła, że „udział w wyborach jest nie tylko powinnością obywatelską, ale też obowiązkiem katolika i każdego zatroskanego o dobro wspólne”. W ten sposób Rada przypomina o moralnym wymiarze uczestnictwa w procesach demokratycznych.