Zachodni biznes nie powróci do Rosji?

  • Rosja łączy rozmowy o konflikcie w Ukrainie z amerykańsko-rosyjską współpracą gospodarczą.
  • Kreml utworzył nowe stanowisko do przyciągania inwestycji zagranicznych.
  • Amerykańsko-rosyjska wymiana handlowa spadła do najniższego poziomu od 1992 roku.
  • Rosja wprowadziła 50-procentowy podatek przy sprzedaży zagranicznych aktywów.
  • Nacjonalizacja przedsiębiorstw w sektorach strategicznych wpływa na decyzje inwestorów.

Rosja stara się powiązać rozmowy o uregulowaniu konfliktu w Ukrainie z amerykańsko-rosyjską współpracą gospodarczą, dążąc do zniesienia sankcji i zachęcając zachodnie firmy do powrotu na rosyjski rynek.

Współpraca gospodarcza

Kreml ogłosił utworzenie nowego stanowiska specjalnego przedstawiciela ds. współpracy inwestycyjnej z przedsiębiorstwami zagranicznymi. Celem tego kroku jest przyciągnięcie inwestycji oraz ułatwienie powrotu zachodnich firm do Rosji.

Sankcje i deficyt handlowy

Administracja USA, licząc na sukces negocjacji z Rosją w sprawie Ukrainy, nie wprowadziła dodatkowych ceł, mimo że kraj ten boryka się z 2,5 mld USD deficytem handlowym z Rosją. Amerykańsko-rosyjska wymiana handlowa spadła do najniższego poziomu od 1992 roku, co jest wynikiem nałożonych sankcji.

Ryzyko inwestycyjne

Ekspert Jan Strzelecki zauważa, że dla dużych zachodnich firm Rosja pozostaje rynkiem obarczonym wysokim ryzykiem. Koszty związane z wycofaniem się z rosyjskiego rynku po inwazji na Ukrainę w 2022 roku szacowane są na ponad 107 mld USD. W odpowiedzi na wycofywanie inwestycji, Moskwa wprowadziła 50-procentowy podatek przy sprzedaży zagranicznych aktywów.

Zamrożone rezerwy

Dodatkowym czynnikiem niepewności są rosyjskie rezerwy zamrożone na Zachodzie, które wynoszą ponad 200 mld USD. Kreml grozi konfiskatą środków zachodnich inwestorów, jeśli rezerwy zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy.

Nacjonalizacja przedsiębiorstw

Strzelecki podkreśla, że ryzyko wywłaszczeń na mocy dekretu prezydenckiego również wpływa na decyzje inwestorów. Rosyjskie władze dążą do przejmowania zagranicznych przedsiębiorstw w sektorach uznawanych za strategiczne. W marcu 2025 roku prokurator generalny ogłosił, że w wyniku nacjonalizacji państwo przejęło majątek o wartości około 29 mld USD.

Źródło: filarybiznesu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments