- Prawnicy złożyli pismo w Kancelarii Prezydenta w sprawie odwołania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
- Wskazano na naruszenia prawa i zasady niezależności sądownictwa od 13 grudnia 2023 roku.
- W piśmie wymieniono konkretne przypadki bezprawnych działań, w tym odwołania sędziów i dyskryminację sędziów powołanych po 2018 roku.
- Minister Sprawiedliwości prowadzi prace nad ustawą, która może naruszać zasady nieusuwalności sędziów.
- Dokument podpisali przedstawiciele organizacji prawniczych, w tym Wiceprezes "Sędziów RP" i Prezes "Prawników dla Polski".
Dziś o godzinie 12:00 niezależni prawnicy złożyli w Kancelarii Prezydenta RP pismo w sprawie odwołania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, wskazując na naruszenia prawa przez obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości.
Pismo do Prezydenta
W dokumencie, który został złożony przez stowarzyszenia Prawnicy dla Polski, Ad Vocem oraz Sędziowie RP, prawnicy apelują do Prezydenta o podjęcie pilnych działań w związku z aktami łamania prawa, które mają miejsce od 13 grudnia 2023 roku. Wskazują na naruszenia zasady niezależności sądownictwa oraz niezawisłości sędziów.
Przykłady naruszeń
W piśmie wymieniono konkretne przypadki bezprawnych działań, takie jak:
- uniemożliwienie pełnienia funkcji Prokuratorowi Krajowemu Dariuszowi Barskiemu,
- odwoływanie prezesów sądów z naruszeniem prawa,
- dyskryminowanie sędziów powołanych przez Prezydenta po 2018 roku.
Prace legislacyjne
Obecnie Minister Sprawiedliwości prowadzi prace nad projektem ustawy „o przywróceniu ładu konstytucyjnego w sądownictwie”, który, według autorów pisma, zmierza do zakwestionowania zasady nieusuwalności sędziów oraz narusza prerogatywy Prezydenta.
Decyzje o odwołaniach
W dokumencie podkreślono również decyzje Ministra Sprawiedliwości dotyczące odwołania Sędziego Piotra Schaba z funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz Sędziego Przemysława Radzika z funkcji Zastępcy Rzecznika. Obaj sędziowie są krytykami działań Ministerstwa i stają się obiektem represji.
Argumentacja prawna
W piśmie prawnicy wskazują, że zgodnie z obowiązującym prawem, Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego Zastępców powołuje Minister Sprawiedliwości na czteroletnią kadencję, a żaden przepis nie przewiduje możliwości ich odwołania. Autorzy podkreślają, że argumentacja Ministerstwa o rzekomej luce w prawie jest niedopuszczalna.
Podpisy pod dokumentem
Dokument został podpisany przez przedstawicieli organizacji prawniczych, w tym Adama Jaworskiego, Wiceprezesa Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów „Sędziowie RP”, Łukasza Piebiaka, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Prawnicy dla Polski”, oraz Andrzeja Golca, Prezesa Zarządu Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad Vocem”.