18-latek zaatakował ratowników w Krakowie

1 maja 2025 roku krakowscy policjanci zatrzymali 18-latka, który groził ratownikom medycznym niebezpiecznym narzędziem. Mężczyzna był agresywny wobec personelu pogotowia oraz policjantów, używając wulgarnych słów i nie wykonując poleceń.

  • 18-letni mężczyzna został zatrzymany przez policję w Krakowie po grożeniu ratownikom medycznym niebezpiecznym narzędziem.
  • Incydent miał miejsce 1 maja 2025 roku, gdy ratownicy pogotowia próbowali pomóc mężczyźnie leżącemu na chodniku.
  • Agresywny pacjent obrażał personel medyczny i policjantów, a także odmówił poddania się badaniu na trzeźwość.
  • Po zatrzymaniu, mężczyzna trafił do policyjnej izby zatrzymań, a sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy.
  • W trakcie interwencji policja zabezpieczyła niebezpieczne narzędzie użyte przez mężczyznę.

Zatrzymanie agresywnego pacjenta

Około godziny 20.30 oficer dyżurny krakowskiej komendy miejskiej Policji otrzymał zgłoszenie o agresywnym pacjencie w rejonie Krowodrzy. Policjanci z Wydziału Sztab Komendy Miejskiej Policji w Krakowie niezwłocznie udali się na miejsce, gdzie zatrzymali mężczyznę i ustalili przebieg zdarzeń.

Incydent z ratownikami

Przed zatrzymaniem, około godziny 20.00, załoga pogotowia ratunkowego odebrała zgłoszenie o osobie leżącej na chodniku. Gdy ratownicy próbowali pomóc mężczyźnie, ten zareagował agresją, obrażając personel medyczny i używając wulgarnych słów. W pewnym momencie wyjął ostre narzędzie i groził ratownikom, co skłoniło ich do obezwładnienia go.

Reakcja policji

Po przybyciu policji, 18-latek nadal był agresywny, wykrzykując wulgaryzmy i obrażając funkcjonariuszy. Policjanci wylegitymowali go i zabezpieczyli niebezpieczne narzędzie. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu na trzeźwość, dlatego pobrano mu krew do dalszej analizy. Przyznał, że wcześniej spożywał alkohol.

Areszt tymczasowy

Po przewiezieniu do Komisariatu Policji IV w Krakowie, 18-latek złożył wyjaśnienia, a następnie trafił do policyjnej izby zatrzymań. 2 maja 2025 roku sąd, na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza, zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na dwa miesiące. Mężczyzna odpowie za czynną napaść na funkcjonariusza publicznego oraz za znieważenie funkcjonariuszy, co może skutkować karą do 10 lat więzienia.

Szkolenia dla ratowników

W związku z rosnącą liczbą ataków na ratowników medycznych, małopolscy policyjni instruktorzy prowadzą cykl szkoleń z zakresu samoobrony. Szkolenia rozpoczęły się w kwietniu 2025 roku i potrwają do końca roku. W tym czasie przeszkolonych ma być około 1200 osób z personelu zespołów wyjazdowych Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. Do tej pory przeprowadzono 11 szkoleń dla 200 ratowników.

Ochrona prawna personelu medycznego

Przypominamy, że personel medyczny, wykonując swoje obowiązki, korzysta z takiej samej ochrony prawnej jak funkcjonariusze publiczni. Każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej lub czynnej napaści na osobę wykonującą medyczne czynności ratunkowe, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Źródło: policja.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments