Berlin odrzucił stwierdzenie amerykańskiego sekretarza stanu Marco Rubio, który określił Niemcy jako „tyranię w przebraniu”, po tym jak prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) została oficjalnie uznana za „ekstremistyczną”. W piątek, w poście na platformie X, niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało, że „to jest demokracja” i że decyzja ta jest wynikiem dokładnego i niezależnego śledztwa mającego na celu ochronę konstytucji i rządów prawa.
- Berlin odrzucił stwierdzenie Marco Rubio, nazywające Niemcy "tyranią w przebraniu".
- Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że decyzja o uznaniu AfD za ekstremistyczną jest wynikiem niezależnego śledztwa.
- Rubio skrytykował niemieckie władze za przyznanie agencji wywiadowczej nowych uprawnień do inwigilacji opozycji.
- Wiceprezydent USA J.D. Vance stwierdził, że AfD jest najpopularniejszą partią w Niemczech, szczególnie w regionach byłych Niemiec Wschodnich.
- Oficjalne uznanie AfD za ekstremistyczną zostało ogłoszone przez niemiecką krajową służbę bezpieczeństwa (BfV).
Reakcja Berlina na krytykę
W odpowiedzi na zarzuty Rubio, który stwierdził, że „Niemcy właśnie dały swojej agencji wywiadowczej nowe uprawnienia do inwigilacji opozycji”, niemieckie władze podkreśliły, że ich działania są zgodne z zasadami demokratycznymi. Rubio wezwał Berlin do „zmiany kursu”, twierdząc, że to nie AfD jest ekstremistyczna, lecz „śmiertelne polityki otwartych granic establishmentu”, które partia ta krytykuje.
Wzrost popularności AfD
W tym samym duchu, w poście na X, wiceprezydent USA J.D. Vance stwierdził, że „niemiecki establishment” odbudował Mur Berliński, który symbolizował podział między Niemcami Wschodnimi a Zachodnimi podczas zimnej wojny. Vance argumentował, że „AfD jest najpopularniejszą partią w Niemczech i zdecydowanie najbardziej reprezentatywną dla Niemiec Wschodnich”, co zdaje się potwierdzać wyniki wyborów w ekonomicznie słabiej rozwiniętych regionach byłych Niemiec Wschodnich w ostatnich latach.
Oficjalne uznanie AfD za ekstremistyczną
W piątek niemiecka krajowa służba bezpieczeństwa (BfV) ogłosiła decyzję o oficjalnym uznaniu AfD za „potwierdzoną jednostkę ekstremistyczną”, co daje władzom nieograniczone prawo do monitorowania działalności partii. Agencja wskazała na „ekstremistyczny charakter całej partii, która lekceważy ludzką godność” oraz na „dominujące rozumienie narodu oparte na etniczności i pochodzeniu”, które jest uznawane za „niezgodne z demokratycznym porządkiem podstawowym”.
Wyniki wyborów i sondaże
Partia zajęła drugie miejsce w przyspieszonych wyborach w lutym, ustępując jedynie centroprawicowym chrześcijańskim demokratom, którzy wykluczyli jakiekolwiek koalicje z AfD, tak jak wszystkie inne główne partie. Ostatnie sondaże pokazują, że obie partie są bardzo blisko siebie, przy czym jedno z badań Instytutu Forsa wskazuje, że AfD wyprzedza chrześcijańskich demokratów o jeden punkt procentowy.