Nowe przepisy i ochrona SOR-ów po tragedii

W poniedziałek, 5 maja, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w rozmowie z RMF FM odniósł się do ataku w krakowskim szpitalu, podkreślając trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa w placówkach medycznych. Zapewnił, że minister zdrowia Izabela Leszczyna planuje spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie.

  • Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny omówił trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa w placówkach medycznych po ataku w krakowskim szpitalu.
  • Minister zdrowia Izabela Leszczyna planuje spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu poprawy bezpieczeństwa.
  • Wiele przypadków agresji na personel medyczny jest związanych z alkoholem, co zwiększa trudności w pracy na SOR.
  • Wiceminister podkreślił potrzebę wprowadzenia bramek wykrywających niebezpieczne przedmioty w szpitalach, które muszą działać całą dobę.
  • Wymagana jest odpowiednio przeszkolona i uzbrojona obsługa w szpitalach, aby mogła skutecznie interweniować w sytuacjach zagrożenia.

Bezpieczeństwo w placówkach medycznych

Wojciech Konieczny zaznaczył, że w Polsce istnieje wiele poradni, co utrudnia kontrolę bezpieczeństwa. „W moim odczuciu jest niemożliwe zapewnić środkami technicznymi takiej kontroli bezpieczeństwa, żeby wszystkich sprawdzić i mieć pewność, że ci ludzie są dla siebie bezpieczni” – dodał wiceminister.

Przyczyny agresji na medyków

Wiceminister wskazał, że wiele przypadków agresji na personel medyczny ma związek z alkoholem. „Niektóre osoby, które trafiają na SOR, są pod wpływem alkoholu i sprawiają bardzo dużo trudności, a ich poczucie bezkarności prowokuje do tego, żeby się wyżyć nawet na personelu medycznym” – podsumował.

Możliwości techniczne

Konieczny odniósł się także do wprowadzenia bramek wykrywających niebezpieczne przedmioty w szpitalach. „To musi jednak działać całą dobę, bo dużo ataków agresji spotęgowanych alkoholem odbywa się w nocy” – zaznaczył. Podkreślił, że potrzebna jest odpowiednio przeszkolona i uzbrojona obsługa, aby mogła interweniować w sytuacjach zagrożenia.

Interwencje i wsparcie

Wiceminister zaproponował, aby przy szpitalach umieszczać stałe posterunki straży miejskiej, co miałoby przyspieszyć interwencje w przypadku agresywnych zachowań. „Obecnie personel SOR-u często czeka na przyjazd policji lub straży miejskiej po kilkanaście, kilkadziesiąt minut, a nawet godzinę” – dodał.

Zmiany w prawie

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar w rozmowie z TOK FM zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym, które mają zaostrzyć odpowiedzialność za ataki na personel medyczny. „Ten projekt został wpisany do planu prac rządu w kwietniu i myślę, że do końca tego kwartału zostanie przyjęty przez Radę Ministrów” – powiedział Bodnar.

Wrażliwość wymiaru sprawiedliwości

Bodnar podkreślił, że nawet najlepsze przepisy nie zastąpią wrażliwości i szybkiego traktowania spraw przez prokuraturę oraz sądy. „Prokurator Katarzyna Kwiatkowska finiszuje z pracami nad wytycznymi dotyczącymi ścigania tych spraw” – dodał minister.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments