- Cena jałówek hodowlanych w USA osiągnęła rekordowy poziom 4000 dolarów za ciężarną jałówkę.
- Średnia cena jałówek wzrosła o prawie 70% w ciągu roku z powodu niedoboru zwierząt.
- W USA jest o 40 000 jałówek mniej niż w roku poprzednim, co wpływa na rynek bydła mlecznego.
- Przewiduje się, że w 2025 roku urodzi się tylko 2,5 miliona cieląt, co będzie najniższym wynikiem od 22 lat.
- Masowe krzyżowanie międzyrasowe przyczynia się do niedoboru jałówek, z 84% nasienia bydła mięsnego trafiającego do przemysłu mleczarskiego.
Cena jałówek hodowlanych w USA osiągnęła rekordowy poziom, co jest wynikiem niedoboru tych zwierząt oraz rosnącego zainteresowania krzyżowaniem międzyrasowym w hodowli bydła mlecznego.
Wzrost cen jałówek
Amerykańscy hodowcy bydła mlecznego muszą obecnie płacić za ciężarną jałówkę nawet 4000 dolarów (15 140 zł), co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat. Średnia cena jałówek wzrosła o prawie 70 procent w ciągu roku, co jest bezpośrednio związane z niedoborem dostępnych zwierząt.
Niedobór jałówek
Dane Departamentu Rolnictwa USA wskazują, że 1 stycznia 2025 roku w USA było około 40 000 jałówek mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Mimo to, pogłowie mleczne pozostało na nieco wyższym poziomie niż rok wcześniej.
Spadek liczby cieląt
W 2025 roku przewiduje się, że w USA urodzi się około 2,5 miliona cieląt, co będzie najniższym wynikiem od 22 lat, w których prowadzone są takie badania. Ograniczona podaż jałówek oraz spadek liczby cieląt mają istotny wpływ na rynek bydła mlecznego.
Krzyżowanie międzyrasowe
Jedną z głównych przyczyn niedoboru jałówek jest masowe stosowanie krzyżowania międzyrasowego. Według Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Zwierząt (NAAB), w 2024 roku około 84 procent dawek nasienia bydła mięsnego trafiło do przemysłu mleczarskiego. Popularność tego typu hodowli wynika z wysokich cen cieląt mieszańcowych, które osiągają obecnie rekordowe poziomy. Za byczka trzeba dziś zapłacić nawet do 1000 dolarów (3700 zł).