Głosowanie w PE o normach CO2 i Grzegorzu Braunie

  • Rozpoczęcie posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
  • Głosowanie nad normami CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych.
  • Debata na temat immunitetu Grzegorza Brauna, polskiego posła.
  • Omawianie przyszłego budżetu UE na lata 2028-2034.
  • Debata o odpowiedzi UE na cła nałożone przez USA.

W Strasburgu rozpoczęło się posiedzenie Parlamentu Europejskiego, na którym podejmowane będą kluczowe decyzje dotyczące norm CO2 dla samochodów osobowych oraz uchwały w sprawie immunitetu Grzegorza Brauna, a także debaty nad budżetem UE i cłami nałożonymi przez USA.

Normy CO2 dla samochodów

Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego istotnym punktem będzie głosowanie nad zmianami w przepisach dotyczących norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Komisja Europejska zaproponowała na początku kwietnia złagodzenie tych przepisów, co ma na celu wsparcie europejskiej branży motoryzacyjnej w obliczu konkurencji z producentami z Chin i USA. Posłowie do PE najpierw zagłosują nad przyspieszeniem procedury zmiany unijnego prawa, a jeśli to zostanie poparte, projekt będzie poddany pod głosowanie w czwartek.

Immunitet Grzegorza Brauna

We wtorek izba będzie głosować nad uchwałą w sprawie uchwały immunitetu Grzegorza Brauna, polskiego posła, który jest przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Dotyczy ono incydentu z grudnia 2023 roku, kiedy to Braun zgaszył świece chanukowe podczas uroczystości w Sejmie. Wcześniej immunitet Brauna został uchylony przez polski parlament, a prokuratura wystąpiła do PE o uchwałę w związku z jego mandatem europosła uzyskanym w wyborach europejskich w czerwcu 2024 roku.

Budżet UE na lata 2028-2034

Podczas posiedzenia europarlamentarzyści będą także debatować nad przyszłym budżetem UE na lata 2028-2034. Dzień później pod głosowanie zostanie poddany projekt rezolucji na ten temat. Dla Polski i krajów regionu kluczowe jest, aby w przyszłych ramach finansowych zachowane zostały fundusze spójności oraz Wspólna Polityka Rolna, a jednocześnie zwiększone zostały środki na obronność.

Odpowiedź na cła USA

We wtorek odbędzie się również debata na temat odpowiedzi Unii Europejskiej na cła nałożone przez administrację USA. Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni dodatkowe taryfy celne na towary z krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy, w tym państwa UE. Trwają intensywne negocjacje między Brukselą a Waszyngtonem, mające na celu złagodzenie napięć handlowych.

Bezpieczeństwo energetyczne

W środę europosłowie będą dyskutować o tym, jak UE może przyczynić się do osiągnięcia sprawiedliwego i kompleksowego porozumienia pokojowego dla Ukrainy. Dodatkowo, omawiane będą zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego zapełniania magazynów gazu, z projektem Komisji Europejskiej zakładającym przedłużenie unijnego programu do 31 grudnia 2027 roku.

Awarie prądu na Półwyspie Iberyjskim

W programie posiedzenia znalazł się także nowy punkt dotyczący niedawnej awarii prądu na Półwyspie Iberyjskim, która miała miejsce 28 kwietnia. W wyniku tego zdarzenia w Hiszpanii, Portugalii i Francji wystąpiły poważne zakłócenia w funkcjonowaniu infrastruktury. W środę europosłowie omówią sposoby, dzięki którym sieci elektroenergetyczne UE mają być bardziej odporne na podobne incydenty w przyszłości.

Upamiętnienie II wojny światowej

Parlament podczas sesji upamiętni również 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Ceremonia, z udziałem weteranów wojny, odbędzie się w środę.

Źródło: nczas
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments