Przygotowują się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową

  • PAA nadzoruje budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, planowanej na 2028 rok.
  • Agencja wzmacnia kadry i współpracuje z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.
  • Podpisano umowę z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel na rozwój technologii jądrowej.
  • Bezpieczeństwo jądrowe i cyberbezpieczeństwo są kluczowymi aspektami budowy elektrowni.
  • PAA wspiera rozwój małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) przygotowuje się do nadzoru nad budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, której fizyczna budowa ma rozpocząć się w 2028 roku, a eksploatacja planowana jest na 2036 rok.

Przygotowania do budowy elektrowni

PAA prowadzi przygotowania do nadzoru nad nową elektrownią jądrową, które można podzielić na trzy główne aspekty. Pierwszym z nich jest wzmocnienie kadrowe i budowa kompetencji. Andrzej Głowacki, prezes PAA, wskazuje, że agencja zatrudnia specjalistów, którzy będą prowadzić nadzór, oraz planuje ich szkolenie we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej oraz z dozorem jądrowym kraju dostawcy.

Współpraca międzynarodowa

W ubiegłym tygodniu prezes PAA uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu jądrowego. Podkreślił, że agencja zacieśnia współpracę z regulatorami z krajów posiadających rozwiniętą technologię jądrową, w tym z amerykańskim US NRC, który jest regulatorem kraju dostawcy technologii dla polskiej elektrowni. Wizyta amerykańskiej delegacji, w tym sekretarza energii USA, była okazją do podpisania umowy pomostowej (Engineering Development Agreement – EDA) między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel.

Wzmocnienie infrastruktury

Drugim aspektem przygotowań PAA jest wzmocnienie infrastrukturalne i techniczne. Agencja planuje wyposażenie w odpowiednie kody obliczeniowe oraz rozwój sieci stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, co ma na celu monitorowanie poziomu promieniowania w kraju. Trzecim aspektem jest budowa systemu wsparcia techniczno-organizacyjnego, który ma na celu autoryzowanie jednostek krajowych i zagranicznych, aby mogły wspierać PAA w ocenie i nadzorze nad budową elektrowni.

Nadzór nad budową elektrowni

PAA będzie obecna na wszystkich etapach życia elektrowni, w tym w procesie licencjonowania, gdzie prezes agencji wydaje zezwolenie na budowę obiektu. Agencja będzie prowadziła nadzór nad działaniami inwestora, weryfikując postępy budowy oraz późniejszego rozruchu i eksploatacji elektrowni.

Bezpieczeństwo jądrowe

Bezpieczeństwo elektrowni jądrowych jest kluczowym aspektem budowy i eksploatacji energii atomowej. Głowacki zaznacza, że nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej sprawiają, że elektrownie stają się coraz bezpieczniejsze. Fundamentalną koncepcją zapewnienia bezpieczeństwa jest tzw. obrona w głąb, która polega na stosowaniu wielu różnych środków technicznych i organizacyjnych.

Cyberbezpieczeństwo

Ochrona przed cyberatakami jest również kluczowa, ponieważ infrastruktura krytyczna, w tym elektrownie, staje się coraz częściej celem ataków hakerskich. Ekspert podkreśla, że każde nowo wprowadzane rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko cyberataków, co musi być analizowane przed wdrożeniem do projektu obiektu jądrowego.

Małe modułowe reaktory jądrowe

PAA odgrywa także kluczową rolę w rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Prezes Głowacki zaznacza, że agencja będzie prowadziła nadzór nad wykorzystaniem i wdrożeniem SMR-ów w Polsce oraz jest w dialogu z inwestorami zainteresowanymi tymi rozwiązaniami.

Źródło: nettg
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments