Biskup Janusz Mastalski: Nowa twarz krakowskiej archidiecezji

Biskup Janusz Mastalski, urodzony 4 maja 1964 roku w Krakowie, to nowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, który przyjął święcenia biskupie 5 stycznia 2019 roku. Jego dewiza biskupia „Dominus spes mea” (Pan moją Nadzieją) odzwierciedla jego duchowe podejście i misję w Kościele.

  • Biskup Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 roku w Krakowie.
  • Przyjął święcenia biskupie 5 stycznia 2019 roku jako biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
  • Jego dewiza biskupia to „Dominus spes mea” (Pan moją Nadzieją).
  • W swojej karierze akademickiej był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
  • Inspiruje się św. Janem Pawłem II oraz św. Janem XXIII, dążąc do serdecznego podejścia do wiernych.

Droga do kapłaństwa

Janusz Mastalski rozpoczął swoją edukację w X Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz na Papieskiej Akademii Teologicznej. Po przyjęciu święceń prezbiteratu w 1989 roku pracował jako wikariusz w kilku parafiach, a jego kariera akademicka obejmowała m.in. stanowisko rektora Wyższego Seminarium Duchownego.

Wartości i inspiracje

Biskup Mastalski podkreśla, że jego wzorcem jest św. Jan Paweł II, którego otwartość i podejście do ludzi są dla niego ważnym punktem odniesienia. Chciałby być biskupem, który nie buduje barier i ma serdeczne podejście do wiernych. Inspiruje się również św. Janem XXIII, znanym z dobroci i uśmiechu.

Misja w Kościele

W swoich wypowiedziach biskup Mastalski zaznacza, że pragnie być blisko ludzi, wysłuchując ich potrzeb i problemów. Wierzy, że współczesny Kościół powinien dostosować swoje podejście do zmieniającego się społeczeństwa, zwracając szczególną uwagę na młodzież i marginalizowane grupy społeczne.

Herb biskupa Janusza Mastalskiego

Herb biskupa przedstawia złoty krzyż z ramionami w kształcie lilii oraz kotwicą, co symbolizuje nadzieję i miłość. Centralne miejsce zajmuje serce z płomieniami, nawiązujące do Najświętszego Serca Jezusa, co podkreśla jego związek z archidiecezją krakowską.

Refleksje na temat agresji i przemocy

Biskup Mastalski zwraca uwagę na rosnący problem agresji w społeczeństwie, podkreślając, że ważne jest, aby Kościół zajmował stanowisko w tej sprawie. Wierzy, że należy podejść do problemu agresji z perspektywy Katolickiej Nauki Społecznej, unikając zarówno uległości, jak i odwetu.

Podsumowanie

Biskup Janusz Mastalski jest osobą, która pragnie wnieść do Kościoła krakowskiego świeżą energię i otwartość. Jego podejście do duszpasterstwa, oparte na miłości i zrozumieniu, ma szansę przyciągnąć młodych ludzi oraz wzmocnić wspólnotę Kościoła.

Źródło: episkopat.pl, diecezja.pl, pl.aleteia.org
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments