Parlament Europejski głosuje nad immunitetem Brauna i normami CO2

  • Posiedzenie Parlamentu Europejskiego odbędzie się w dniach 5-7 maja 2025 roku.
  • Głosowanie nad uchwałą dotyczącą immunitetu europosła Grzegorza Brauna, objętego śledztwem.
  • Debata nad przyszłym budżetem UE na lata 2028-2034, z naciskiem na fundusze spójności i obronność.
  • Omówienie zmian w przepisach dotyczących emisji CO2 dla nowych samochodów oraz przedłużenie przepisów dotyczących magazynów gazu.
  • Parlament upamiętni 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej z udziałem weteranów.

W dniach 5-7 maja 2025 roku odbędzie się posiedzenie Parlamentu Europejskiego, podczas którego poruszone zostaną kluczowe tematy, w tym uchwały dotyczące immunitetu europosła Grzegorza Brauna oraz przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

Uchwała dotycząca Brauna

W trakcie posiedzenia, które rozpocznie się w poniedziałek, europosłowie będą głosować nad uchwałą w sprawie uchwały immunitetu Grzegorza Brauna, wykluczonego z Konfederacji. Braun, który jest kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce, jest objęty śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Dotyczy ono incydentu z grudnia 2023 roku, kiedy to zgaszył on świece chanukowe podczas uroczystości w Sejmie. Wcześniej polski parlament uchylił jego immunitet, a prokuratura wystąpiła do PE o uchwałę w tej sprawie w związku z jego mandatem europosła.

Debata o budżecie UE

We wtorek europarlamentarzyści będą debatować nad przyszłym budżetem Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Kluczowe dla Polski i krajów regionu będzie zachowanie funduszy spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej, a także zwiększenie środków na obronność. Projekt rezolucji w tej sprawie zostanie poddany pod głosowanie w środę.

Odpowiedź na cła USA

Podczas wtorkowej sesji odbędzie się również debata dotycząca odpowiedzi Unii na cła nałożone przez administrację USA. Prezydent USA Donald Trump w pierwszej połowie kwietnia zawiesił dodatkowe taryfy celne na towary z krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy, w tym państwa UE. Trwają negocjacje między Brukselą a Waszyngtonem, mające na celu złagodzenie napięć handlowych.

Emisje CO2 i gaz

W środę europosłowie będą dyskutować o zmianach w przepisach dotyczących norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Komisja Europejska zaproponowała złagodzenie tych przepisów, co ma na celu wsparcie europejskiej branży motoryzacyjnej. W czwartek zaplanowane jest głosowanie nad przyspieszeniem procedury zmiany unijnego prawa.

Również w środę odbędzie się debata na temat przedłużenia przepisów dotyczących obowiązkowego zapełniania magazynów gazu. Projekt Komisji Europejskiej zakłada przedłużenie unijnego programu do 31 grudnia 2027 roku.

Awarie prądu i rocznica II wojny światowej

Do harmonogramu posiedzenia dodano również punkt dotyczący awarii prądu, która miała miejsce na Półwyspie Iberyjskim 28 kwietnia. Awaria dotknęła Hiszpanię, Portugalię i Francję, a jej skutki były odczuwalne w wielu miastach. W środę europosłowie omówią, jak sieci elektroenergetyczne UE mogą być bardziej odporne na podobne incydenty w przyszłości.

Parlament podczas sesji upamiętni także 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Ceremonia z udziałem weteranów wojny odbędzie się w środę.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments