- W Libanie rozpoczęły się pierwsze od 2016 roku wybory lokalne.
- Wybory odbywają się w kolejnych niedzielach maja do 25 maja.
- Główne ugrupowania szyickie, Hezbollah i Amal, przewidują zdobycie większości głosów.
- Wybory były trzykrotnie przekładane z powodu kryzysu gospodarczego i politycznego.
- Konflikt z Izraelem doprowadził do otwartej wojny, a liczba ofiar w Libanie wynosi około 4 tysięcy.
W Libanie rozpoczęły się w niedzielę pierwsze od 2016 roku wybory lokalne, które mają na celu przetestowanie poparcia dla polityków i partii po rozejmie w wojnie między Izraelem a Hezbollah. Głosowanie odbywa się w kolejnych niedzielach maja w różnych muhafazach kraju.
Wybory lokalne w Libanie
Wybory lokalne w Libanie, które odbywają się co sześć lat, rozpoczęły się w niedzielę w muhafazie Górski Liban (Dżabal Lubnan) na zachodzie kraju. Wybory te mają na celu wyłonienie merów oraz rad miejskich. Głosowanie nie odbywa się jednego dnia w całym kraju, lecz w kolejnych niedzielach maja, aż do 25 maja.
Znaczenie wyborów
Choć wybory lokalne nie są tak znaczące jak przyszłoroczne wybory parlamentarne, prognozy agencji Reutera wskazują, że pozwolą one określić wpływ niedawnej wojny na poparcie dla partii i polityków. Oczekuje się, że dwa główne ugrupowania szyickie: Hezbollah oraz Amal (Ruch Nadziei) zdobędą większość głosów w rejonach na południowych przedmieściach Beirutu, które są uważane za bastion Hezbollahu.
Przesunięcia terminów wyborów
Wybory lokalne były trzykrotnie przekładane – w 2022, 2023 i 2024 roku, w tym raz z powodów finansowych. Te opóźnienia podkreślają trudności, z jakimi boryka się kraj w obliczu kryzysu gospodarczego i politycznego.
Konflikt z Izraelem
Hezbollah, wspierany przez Iran, kontrolował południe Libanu przez dekady. Po wybuchu wojny w Strefie Gazy, grupa ta rozpoczęła regularne ostrzały Izraela, na co Izrael odpowiedział silnymi kontratakami. Konflikt ten przerodził się w otwartą wojnę jesienią 2024 roku, a liczba ofiar w Libanie szacowana jest na 4 tysiące. W listopadzie 2024 roku zawarto rozejm, który zakłada m.in. wycofanie się Hezbollahu z południa kraju oraz demontaż infrastruktury bojowej tej grupy.