- Rolnicy mogą ubiegać się o podwójną emeryturę, jeśli odprowadzali składki do ZUS i KRUS.
- Wymagany jest co najmniej 25-letni staż ubezpieczenia rolniczego oraz spełnienie kryteriów wiekowych.
- Emerytura z ZUS wymaga minimalnego stażu pracy: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
- Rolnicy mogą otrzymać dodatek do emerytury, jeśli składki w KRUS były opłacane krócej niż 25 lat.
Rolnicy, którzy odprowadzali składki do ZUS i KRUS, mogą ubiegać się o podwójną emeryturę, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, takich jak odpowiedni staż ubezpieczenia oraz wiek.
Warunki przyznania emerytury
Emerytura z dwóch źródeł przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które w trakcie pracy zawodowej odprowadzały składki zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Kluczowym warunkiem jest posiadanie co najmniej 25-letniego stażu podlegania ubezpieczeniu rolniczemu.
Wymogi ZUS
Oprócz stażu w KRUS, rolnik musi również odprowadzać składki do ZUS w czasie pracy, która nie była związana z rolnictwem. System ten jest dedykowany osobom łączącym pracę w gospodarstwie rolnym z innymi obowiązkami zawodowymi.
Przyznanie emerytury z ZUS
Aby otrzymać emeryturę z ZUS, niezbędne jest spełnienie wymogu minimalnego stażu pracy, który wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Czas odprowadzania składek wpływa na wysokość emerytury, jednak nie decyduje o przyznaniu prawa do niej.
Przyznanie emerytury z KRUS
Rolnicy, aby uzyskać emeryturę z KRUS, muszą spełnić określone warunki, w tym odpowiedni staż ubezpieczenia. Otrzymanie emerytury w pełnej wysokości nie wymaga zbywania gospodarstwa rolnego.
Dodatek do emerytury
Osoby, które nabyły prawo do emerytury z ZUS, a odprowadzały składki w KRUS krócej niż przez 25 lat, mogą liczyć na dodatek. Emerytura zasadnicza wzrasta o 1 procent za każdy rok opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników.