Kto zostanie nowym papieżem? Ekspertka o sensacyjnym scenariuszu

  • Papież Franciszek zmarł w wielkanocny poniedziałek.
  • Konklawe rozpocznie się 7 maja o godzinie 10 w bazylice Świętego Piotra.
  • Faworytem na nowego papieża jest kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin.
  • W gronie kardynałów-elektorów przeważają duchowni z Europy i Azji.
  • Wybór kardynała z Hongkongu może być trudny dla chińskiego rządu.

Papież Franciszek zmarł w wielkanocny poniedziałek, a konklawe, które wybierze nowego papieża, rozpocznie się 7 maja. Wśród faworytów znajduje się kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, a w gronie kardynałów-elektorów przeważają duchowni z Europy i Azji.

Data konklawe

Konklawe, na którym zostanie wybrany nowy papież, rozpocznie się 7 maja. Tego dnia o godzinie 10 w bazylice Świętego Piotra odbędzie się msza Pro eligendo Papa, przewodniczyć jej będzie kardynał Giovanni Battista Re.

Faworyci wyboru

Jednym z medialnych faworytów na nowego papieża jest 67-letni Filipińczyk Luis Antonio Tagle. W gronie kardynałów-elektorów, którzy mają prawo głosować, znajduje się 53 duchownych z Europy oraz 23 z Azji.

Kościół katolicki w Azji

Kościół katolicki w Azji, szczególnie na Filipinach, gdzie około 85 proc. obywateli deklaruje wiarę katolicką, nieustannie się rozwija. W Chinach liczba wiernych katolików szacowana jest na 12-14 milionów, co w kontekście 1,4 miliarda mieszkańców kraju może wydawać się niewielką liczbą, jednak grono wiernych stale rośnie.

Relacje z Chinami

Mimo rosnącej liczby wiernych, Chiny nie mają własnych kardynałów-elektorów, z wyjątkiem kardynała Stephena Chowa z Hongkongu. W Chinach funkcjonuje tzw. Oficjalny Kościół, który nie uznaje zwierzchnictwa Watykanu, oraz Kościół nieoficjalny, znany również jako Kościół podziemny. Sinolożka zauważyła, że „bardzo często osoby, które należą do Kościoła patriotycznego, należą również do Kościoła nieoficjalnego”.

Polityka a wybór papieża

Wybór kardynała z Hongkongu na papieża mógłby być trudnym scenariuszem dla chińskiego rządu, który postrzega tę kwestię jako bardziej polityczną niż duchową. Kluczowe dla Chin są relacje z USA oraz status Tajwanu, co wpływa na postrzeganie przyszłego papieża.

Przebieg konklawe

Po mszy, o godzinie 16.30, odbędzie się obrzęd wejścia kardynałów w procesji na konklawe. Uczestnicy złożą przysięgę na dochowanie tajemnicy i wysłuchają rozważań na temat znaczenia wyboru papieża. Po zamknięciu drzwi odbędzie się pierwsze głosowanie, a w kolejnych dniach przewidziane są dwa głosowania rano i dwa po południu.

Kardynałowie-elektorzy

Kardynałowie-elektorzy, czyli ci w wieku poniżej 80 lat, pochodzą z 71 krajów, w tym 17 z Afryki, 15 z Ameryki Północnej i Południowej, 18 z Europy, 17 z Azji oraz czterech z Oceanii.

Źródło: wiadomosci
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments