- Topnienie pokryw lodowych może przesunąć bieguny geograficzne Ziemi.
- Biegun północny może przesunąć się o 27 metrów do 2100 roku.
- Przesunięcie biegunów wpłynie na dokładność systemów GPS.
- Badania pokazują wpływ działalności człowieka na zmiany klimatyczne.
- Bieguny geograficzne już w przeszłości zmieniały swoje położenie.
Badania naukowców z ETH Zurich wskazują, że topnienie pokryw lodowych może prowadzić do przesunięcia biegunów geograficznych Ziemi, co wpłynie na systemy satelitarne i nawigację GPS.
Wpływ topnienia lodowców
Badania przeprowadzone przez naukowców z ETH Zurich pokazują, że do końca XXI wieku biegun północny może przesunąć się o 27 metrów względem swojej pozycji z 1900 roku. Zjawisko to jest wynikiem topnienia lądolodów Grenlandii i Antarktydy oraz redystrybucji masy oceanicznej. W bardziej optymistycznych scenariuszach przesunięcie może wynieść 12 metrów.
Skutki dla systemów satelitarnych
Przesunięcie biegunów geograficznych może prowadzić do zakłóceń w działaniu systemów satelitarnych. Zmiana położenia osi obrotu Ziemi o 27 metrów do 2100 roku, w scenariuszu wysokich emisji gazów cieplarnianych, może wpływać na dokładność systemów GPS, co może skutkować błędami w nawigacji sięgającymi kilkunastu metrów.
Znaczenie badań
Naukowcy podkreślają, że choć przesunięcia biegunów nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, są dowodem na głębokie oddziaływanie człowieka na Ziemię. Benedikt Soja z ETH Zurich zaznacza: „To, co robią ludzie, wpływa na naszą planetę bardziej niż naturalne cykle z przeszłości”.
Historia przesunięć biegunów
W historii Ziemi bieguny geograficzne już zmieniały swoje położenie. Analiza geologów z Rice University z 2018 roku wskazuje, że między 48 a 12 milionami lat temu oś obrotu Ziemi znajdowała się w innym miejscu niż obecnie. Obecne badania rzucają nowe światło na te zjawiska, analizując ruch biegunów Ziemi w latach 1900-2018 oraz prognozy dotyczące zmian klimatu.