- Wystawa "Korona i księgi" prezentuje repliki insygniów królewskich oraz cenne rękopisy z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
- Ekspozycja znajduje się w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności 19, czynna od poniedziałku do piątku.
- Na wystawie zaprezentowane zostaną 63 woluminy, dwa rękopisy oraz dwa ekslibrisy z różnych polskich bibliotek.
- Oprowadzania kuratorskie odbędą się w środy (7, 14, 21 i 28 maja) o godz. 13.00 oraz 18.00.
- Wystawa upamiętnia koronację Bolesława Chrobrego, która miała miejsce najprawdopodobniej w Wielkanoc 18 kwietnia 1025 roku.
Wystawa „Korona i księgi” w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich prezentuje repliki insygniów królewskich oraz cenne rękopisy i druki związane z polskimi monarchami, z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Informacje o wystawie
Ekspozycja jest dostępna w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności 19, od poniedziałku do piątku. Organizatorzy wystawy zaprezentują repliki insygniów królewskich, w tym tzw. Koronę Chrobrego, a także rękopisy, druki i ekslibrisy, które niegdyś stanowiły część bibliotek polskich monarchów i ich rodzin.
Prezentowane eksponaty
Na wystawie znajdą się łącznie 63 woluminy, dwa rękopisy oraz dwa ekslibrisy. Zbiory pochodzą z Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, PAN Biblioteki Kórnickiej, Biblioteki Klasztoru Sióstr Wizytek Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz ze zbiorów prywatnych.
Oprowadzania kuratorskie
Biblioteka Raczyńskich organizuje oprowadzania kuratorskie w środy (7, 14, 21 i 28 maja) o godz. 13.00 oraz 18.00. O prezentowanych eksponatach opowiadać będą Aleksandra Wajnert i prof. Piotr Pokora.
Okazja do świętowania
Wystawa „Korona i księgi” została zorganizowana z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, który został koronowany w Gnieźnie w 1025 roku. Koronacja miała miejsce najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia.