Zespół portugalskich archeologów odkrył na Azorach ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu. Odkrycie miało miejsce na wyspie Sao Miguel podczas badań georadarowych prowadzonych w marcu 2025 roku. Ruiny znajdują się pod fundamentami klasztoru św. Andrzeja w miejscowości Vila Franca do Campo.
- Odkrycie ruin jednej z najstarszych świątyń na Azorach miało miejsce na wyspie Sao Miguel w marcu 2025 roku.
- Ruiny znajdują się pod fundamentami klasztoru św. Andrzeja w miejscowości Vila Franca do Campo.
- Badania georadarowe, które umożliwiły odkrycie, były przeprowadzone po raz pierwszy na wyspie Sao Miguel.
- Pod ruinami starego kościoła mogą znajdować się miejsca pochówku oraz fragmenty dzieł sztuki sakralnej.
- Pierwsze prace wykopaliskowe w Vila Franca do Campo planowane są na maj 2025 roku.
Odkrycie ruin
Ruiny świątyni zostały zidentyfikowane przez portugalskiego archeologa Diogo Teixeira Dias. Badania georadarowe, które umożliwiły „prześwietlenie gruntu”, były przeprowadzone po raz pierwszy na wyspie Sao Miguel. Dias podkreślił, że odkrycie to może dostarczyć cennych informacji o historii regionu.
Historia miejsca
W trakcie badań naukowcy skoncentrowali się na zniszczonym w wyniku trzęsienia ziemi w 1522 roku centrum historycznym Vila Franca do Campo. W wyniku kataklizmu zniszczony został kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła, który uchodził za jedną z najstarszych świątyń na Azorach.
Przyszłe badania
Archeolog Diogo Teixeira Dias zaznaczył, że pod ruinami starego kościoła mogą znajdować się miejsca pochówku. „Liczymy, że dostarczą nam one cennych informacji o historii wyspy Sao Miguel” – dodał. Naukowcy spodziewają się również odkryć fragmentów dzieł sztuki sakralnej, które mogły być przetransportowane na wyspę z Portugalii kontynentalnej.
Planowane wykopaliska
Pierwsze prace wykopaliskowe w Vila Franca do Campo planowane są na maj 2025 roku. Oczekuje się, że przyniosą one nowe odkrycia związane z historią regionu oraz jego dziedzictwem kulturowym.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)