Niemcy wydały ponad 104 mld euro na Rosję

  • Książka "Nord Stream" analizuje powiązania Niemiec z Rosją i ich wpływ na konflikt na Ukrainie.
  • Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, jest przedstawiany jako bliski przyjaciel Putina i kontrowersyjny lider Nord Stream AG.
  • Polityka zbliżenia z Rosją, zapoczątkowana przez Schroedera, była kontynuowana przez Angelę Merkel.
  • Ukraina ostrzegała Niemcy przed inwazją Rosji w 2018 roku, ale Berlin zlekceważył te sygnały.
  • Książka wywołała dyskusję w Niemczech na temat cenzury i wpływu polityków na media.

W nowej książce „Nord Stream. Jak Niemcy zapłaciły za wojnę Putina” autorzy Steffen Dobberts i Ulrich Thiel analizują powiązania polityczne Niemiec z Rosją oraz wpływ tych relacji na sytuację geopolityczną, w tym na konflikt na Ukrainie.

Analiza dokumentów

Dobberts i Thiel w swojej publikacji opisują szczegółowo przeanalizowane dokumenty, do których dotarli, a także przeprowadzone rozmowy z osobami posiadającymi wiedzę o wewnętrznych procesach decyzyjnych. Autorzy wskazują na kilkadziesiąt tysięcy tajnych dokumentów, które rzucają nowe światło na relacje Niemiec z Rosją.

Rola Gerharda Schroedera

Głównym „bohaterem” książki jest były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który jest przedstawiany jako bliski przyjaciel Władimira Putina. Po zakończeniu swojej kadencji w Berlinie, Schroeder został nominowany na prezesa rady nadzorczej spółki Nord Stream AG, co budzi kontrowersje. Jego roczna pensja wynosiła 250 tys. euro.

Polityka energetyczna Niemiec

Niemiecki dziennik „Die Tageszeitung” przypomina, że polityka „zwrotu dzięki zbliżeniu” z Rosją, zapoczątkowana przez Schroedera, była kontynuowana przez Angelę Merkel. Wpływy z rosyjskiego gazu, które od 2014 roku wyniosły ponad 104 mld euro, miały kluczowe znaczenie dla rosyjskiego budżetu, umożliwiając m.in. finansowanie działań militarnych na Ukrainie.

Ostrzeżenia przed inwazją

W 2018 roku ukraińska delegacja ostrzegała niemiecki rząd przed możliwą inwazją Rosji oraz masową migracją z Ukrainy. Pomimo tych ostrzeżeń, Berlin zlekceważył zagrożenie, co miało wpływ na późniejsze wydarzenia.

Dyskusja w Niemczech

Książka Dobbertsa i Thiela wywołała w Niemczech dyskusję na temat powiązań polityków z instytucjami oraz wpływu zewnętrznych nacisków na media. Autorzy wskazują na przypadki cenzury i ograniczeń w debacie publicznej dotyczącej projektu Nord Stream.

Źródło: niezalezna
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments