Lawrence Wong ponownie premierem Singapuru.

Rządząca w Singapurze Partia Akcji Ludowej (PAP) zdobyła 87 z 97 miejsc w parlamencie, co pozwoliło Lawrence’owi Wongowi ponownie objąć stanowisko premiera. Wybory odbyły się 4 maja 2025 roku, a frekwencja wyniosła rekordowe 92,47%. Główna partia opozycyjna, Partia Pracy, zachowała 10 miejsc w parlamencie.

  • Partia Akcji Ludowej (PAP) zdobyła 87 z 97 miejsc w parlamencie Singapuru podczas wyborów 4 maja 2025 roku.
  • Frekwencja wyborcza wyniosła rekordowe 92,47%, a PAP zwiększyła swój udział w głosach do 65,57% w porównaniu do 2020 roku.
  • Lawrence Wong, premier i minister finansów, objął urząd premiera w maju 2024 roku i poprawił wynik partii w swoich pierwszych wyborach.
  • Po wyborach, USA i UE wyraziły chęć współpracy z nowym rządem Singapuru w zakresie wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa.
  • Singapur zmaga się z wyzwaniami gospodarczymi, takimi jak spowolnienie wzrostu gospodarczego i niepewna sytuacja handlowa.

Wyniki wyborów

Wybory do 14. parlamentu Singapuru zakończyły się sukcesem PAP, która zwiększyła swój udział w głosach do 65,57%, w porównaniu do 61,2% w wyborach z 2020 roku. Wybory były zdominowane przez kwestie związane z kosztami życia, zatrudnieniem oraz wzrostem gospodarczym.

Lawrence Wong jako premier

Lawrence Wong, który jest również ministrem finansów, objął urząd premiera w maju 2024 roku, zastępując Lee Hsien Loonga. Wong jest pierwszym liderem PAP, który poprawił wynik partii w swoich pierwszych wyborach. Po ogłoszeniu wyników wyborów, Wong wyraził wdzięczność za zaufanie obywateli, podkreślając, że wyniki te stawiają Singapur w lepszej pozycji do stawienia czoła globalnym wyzwaniom.

Reakcje międzynarodowe

Po wyborach, Departament Stanu USA pogratulował Wongowi, wyrażając chęć współpracy z nowym rządem w celu wzmocnienia wzrostu gospodarczego oraz więzi obronnych. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, również podkreśliła znaczenie współpracy z Singapurem w obszarze handlu, inwestycji oraz bezpieczeństwa.

Wyzwania gospodarcze

Singapur zmaga się z spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz niepewną sytuacją handlową. W kwietniu 2025 roku władze kraju obniżyły prognozę wzrostu PKB do 0%-2%. Wong ostrzegał, że Singapur może wejść w recesję w 2025 roku, a w tym celu powołał grupę roboczą, która ma pomóc przedsiębiorstwom i pracownikom w radzeniu sobie z niepewnościami związanymi z taryfami USA oraz innymi globalnymi wydarzeniami.

Relacje handlowe z USA

Singapur, mimo że ma deficyt handlowy z USA, został objęty 10% taryfą nałożoną przez administrację Trumpa. Władze Singapuru dążą do uzyskania ustępstw w zakresie eksportu farmaceutyków do USA oraz współpracują z Waszyngtonem w celu wzmocnienia kontroli eksportu zaawansowanych chipów AI.

Źródło: cnbc.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments