Wojna handlowa Trumpa a gospodarka USA

W miarę jak prezydent Donald Trump wciąga Stany Zjednoczone w wojnę handlową z Chinami, skutki tej decyzji są często opisywane jako wyższe ceny dla konsumentów i inflacja w porównaniu do potencjalnego przywrócenia miejsc pracy w przemyśle, które Amerykanie stracili w ciągu ostatnich trzech dekad. Jednak starcie gospodarcze między Trumpem a prezydentem Chin, Xi Jinpingiem, dotyczy znacznie więcej niż tylko ceny iPhone’a czy pary butów Hoka.

  • Wojna handlowa między USA a Chinami może prowadzić do wyższych cen dla konsumentów oraz inflacji.
  • Ekstremalne starcie gospodarcze niesie ryzyko globalnej destabilizacji i recesji.
  • Możliwe jest pogrążenie milionów ludzi w ubóstwie w wyniku przedłużającej się wojny handlowej.
  • Ekonomiści przewidują, że obecne wydarzenia mogą być zapisane w podręcznikach historii.
  • Taryfy Trumpa mogą spowolnić wzrost światowej gospodarki, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ryzyko globalnej destabilizacji

Ekstremalna, przedłużająca się wojna handlowa między tymi dwoma globalnymi supermocarstwami niesie ze sobą poważne ryzyko, które, zdaniem ekonomistów, może zdestabilizować światową gospodarkę, wywołać globalną recesję i pogrążyć miliony ludzi w ubóstwie. Może to również przekształcić równowagę sił na świecie w sposób, który zasadniczo osłabi pozycję USA na arenie międzynarodowej.

Przewidywania ekonomistów

Jason Furman, profesor polityki gospodarczej na Harvard Kennedy School, zauważył: „Jest duża szansa, że to, co dzieje się teraz, nie będzie tylko zapisane w gazetach, ale znajdzie się w podręcznikach historii za dziesięciolecia”. Dodał, że „to podważa rdzeń amerykańskiej potęgi”, wskazując na głębsze i trwalsze sojusze USA w porównaniu do Chin.

Wpływ taryf na wzrost gospodarczy

W czwartek dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristalina Georgieva, ostrzegła, że nowe prognozy pokazują, iż taryfy Trumpa spowolnią wzrost światowej gospodarki w tym roku. „Nasze nowe prognozy wzrostu będą zawierały znaczące obniżki, ale nie recesję” – powiedziała Georgieva.

Wątpliwości co do obietnic Trumpa

Trump obiecał, że jego celem, kluczowym punktem jego agendy „America first”, jest ożywienie amerykańskiego przemysłu. Jednak wielu ekonomistów jest sceptycznych co do tego, czy chaotyczna wojna handlowa, którą Trump wywołał, przyniesie znaczący wzrost produkcji amerykańskich towarów lub miejsc pracy.

Skutki dla amerykańskich konsumentów

Taryfy na chińskie towary mogą podnieść ceny artykułów gospodarstwa domowego, takich jak folia aluminiowa, strzykawki, zabawki i tekstylia. Zongyuan Zoe Liu, starszy pracownik ds. badań nad Chinami w Council on Foreign Relations, stwierdził: „Będzie to na pewno ranić amerykańskich konsumentów, ponieważ niemal niemożliwe jest szybko znalezienie innego kraju, który może produkować rzeczy szybko, efektywnie i po niskich kosztach”.

Wzrost nierówności dochodowych

W ciągu ostatnich kilku dekad niektóre społeczności robotnicze w Stanach Zjednoczonych zostały zrujnowane przez masowy spadek amerykańskiej produkcji. W miarę jak amerykańska gospodarka przesuwała się w kierunku usług i technologii, nierówności dochodowe wzrosły, pozostawiając wielu Amerykanów bez wykształcenia wyższego w trudnej sytuacji.

Obawy dotyczące przyszłości miejsc pracy

Trump i jego zwolennicy często przedstawiają walkę taryfową jako próbę poprawy życia dla społeczności dotkniętych utratą miejsc pracy. Jednak eksperci ostrzegają, że USA stoją przed dużymi przeszkodami w powrocie do czasów świetności przemysłu lat 70. XX wieku.

Przyszłość amerykańskiej produkcji

Ekonomiści zauważają, że krajowa produkcja pojazdów i produktów elektronicznych jest w dużej mierze uzależniona od importowanych surowców, takich jak stal i aluminium. Dodatkowo, wielu Amerykanów nie jest skłonnych wracać do pracy w fabrykach za bardzo niskie wynagrodzenia.

Perspektywy dla małych firm

Małe firmy w USA i Chinach będą najprawdopodobniej najbardziej dotknięte, ponieważ nie mają możliwości, w przeciwieństwie do międzynarodowych korporacji, aby zmieniać produkcję i dywersyfikować lokalizacje. Stan Veuger, starszy pracownik w American Enterprise Institute, zauważył, że „jeśli chcesz zbudować fabrykę w USA, która opiera się na częściach z Meksyku lub Chin, to jest to mniej atrakcyjne”.

Potencjalne konsekwencje dla rolnictwa

Rolnicy w USA mogą ponieść największe straty, jednak administracja Trumpa mogłaby złagodzić ich ból, oferując pomoc handlową, jak miało to miejsce podczas wojny handlowej z Chinami w 2019 roku.

Globalne konsekwencje wojny handlowej

Intensywna wojna handlowa znacząco zmniejszyłaby wymianę handlową między USA a Chinami. Liu zauważył, że „na pewnym etapie taryfa 100% lub 200% nie ma już znaczenia, ponieważ handel staje się praktycznie niemożliwy”.

Możliwości negocjacji

Liu pozostaje optymistą, że pełne oddzielenie jest mało prawdopodobne i że napięcia handlowe mogą być nadal rozwiązane poprzez negocjacje. Ekonomiści zgadzają się, że żadna z nacji nie odnosi korzyści z chaotycznego wprowadzenia taryf przez administrację Trumpa.

Wnioski na przyszłość

Na koniec, eksperci przewidują, że w dłuższej perspektywie Chiny mogą stać się dużym zwycięzcą tej wojny handlowej, zwiększając swoje wpływy zarówno w regionie, jak i na świecie.

Źródło: latimes.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments