- Konklawe rozpocznie się 7 maja 2025 roku z udziałem 133 kardynałów-elektorów.
- Uczestnicy złożą przysięgę na dochowanie tajemnicy i wysłuchają rozważań przed pierwszym głosowaniem.
- Po śmierci papieża Franciszka wzrosło zainteresowanie konklawe w Polsce, osiągając 98 punktów w Google Trends.
- Kardynałowie-elektorzy pochodzą z 71 krajów, w tym czterech z Polski.
- W konklawe wezmą udział czterej polscy kardynałowie: Ryłko, Nycz, Krajewski i Ryś.
7 maja 2025 roku rozpocznie się konklawe, w którym weźmie udział 133 kardynałów-elektorów, co stanowi rekordową liczbę w historii, według informacji przekazanych przez Watykan.
Przebieg konklawe
W trakcie konklawe uczestnicy złożą przysięgę na dochowanie tajemnicy oraz wysłuchają rozważań dotyczących znaczenia wyboru nowego papieża. Po zamknięciu drzwi do Kaplicy Sykstyńskiej, jeszcze tego samego dnia odbędzie się pierwsze głosowanie. W kolejnych dniach planowane są dwa głosowania rano oraz dwa po południu.
Popularność w Polsce
Konklawe budzi ogromne zainteresowanie w Polsce, co widać w danych Google Trends. Wzrost popularności wyszukiwań związanych z konklawe rozpoczął się po śmierci papieża Franciszka, która miała miejsce 21 kwietnia 2025 roku. Najwyższy poziom zainteresowania osiągnięto 27 kwietnia, kiedy to wynik wyniósł 98 w skali 100 punktów. Wśród popularnych haseł znalazły się także pytania o datę konklawe oraz tytuł filmu „Konklawe”.
Uczestnicy konklawe
W konklawe wezmą udział kardynałowie-elektorzy, czyli ci, którzy nie przekroczyli 80. roku życia. Uczestnicy pochodzą z 71 krajów, w tym 17 z Afryki, 15 z Ameryki Północnej i Południowej, 18 z Europy, 17 z Azji oraz czterech z Oceanii. Spośród 133 kardynałów, 51 pochodzi z Europy, 16 z Ameryki Północnej, czterech z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej, 23 z Azji, 18 z Afryki i czterech z Oceanii. Z Polski w konklawe wezmą udział czterej kardynałowie: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski oraz Grzegorz Ryś.