Trump złożył propozycję. Jest odpowiedź: nie, panie prezydencie

  • Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum odrzuciła propozycję Donalda Trumpa o wysłaniu amerykańskich wojsk do Meksyku.
  • Sheinbaum podkreśliła suwerenność Meksyku i sprzeciwiała się obecności amerykańskiej armii na terytorium kraju.
  • Proponowała współpracę i wymianę informacji w walce z kartelami zamiast interwencji wojskowej.
  • W Meksyku od 20 lat trwa fala przemocy związana z gangami narkotykowymi, w wyniku której zginęło ponad 450 tys. ludzi.
  • Wojsko USA i CIA zwiększyły loty obserwacyjne nad Meksykiem w celu zbierania informacji wywiadowczych dotyczących karteli.

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum odrzuciła propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa o wysłaniu amerykańskich wojsk do Meksyku w celu walki z kartelami narkotykowymi, podkreślając suwerenność kraju.

Odrzucenie propozycji Trumpa

Claudia Sheinbaum, w trakcie publicznego wystąpienia, poinformowała, że w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem odrzuciła jego sugestię o wsparciu amerykańskich sił zbrojnych w walce z kartelami. „Odpowiedziałam: 'nie, panie prezydencie, nie można naruszać suwerenności terytorium (Meksyku), (…) nigdy nie zaakceptujemy obecności amerykańskiej armii na naszym terytorium'” – dodała prezydentka.

Współpraca zamiast interwencji

Sheinbaum zaznaczyła, że zaproponowała Trumpowi współpracę oraz wymianę informacji, a także zaapelowała o zakończenie przemytu broni do Meksyku, która jest wykorzystywana przez kartelowe „żołnierzy”.

Fala przemocy w Meksyku

Z danych przedstawionych przez agencję AFP wynika, że w Meksyku od blisko 20 lat trwa fala przemocy związana z gangami narkotykowymi, w wyniku której zginęło ponad 450 tys. ludzi.

Plany administracji Trumpa

Na początku kwietnia telewizja NBC News informowała, że administracja Trumpa rozważała przeprowadzenie ataków dronów na kartele w Meksyku w ramach walki z przemytem narkotyków. Sheinbaum stanowczo odrzuciła wszelkie jednostronne działania armii USA w Meksyku, twierdząc, że takie operacje „niczego nie rozwiążą”.

Obserwacja z powietrza

Mimo odrzucenia propozycji, wojsko USA oraz CIA zwiększyły liczbę lotów obserwacyjnych nad Meksykiem, aby zbierać informacje wywiadowcze dotyczące karteli narkotykowych, które Biały Dom uznał za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Źródło: tvn24
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments