- Konieczność przyspieszenia działań proekologicznych w UE do 2050 roku.
- Nowoczesne technologie są kluczowe dla osiągnięcia neutralności klimatycznej.
- Efektywność energetyczna i tańsze źródła energii, takie jak wiatr i słońce, są priorytetem.
- Brak dekarbonizacji może prowadzić do wzrostu globalnego ocieplenia o 3 stopnie Celsjusza.
- Inwestycje w czyste technologie w UE mogą wynieść około 28 bilionów euro do 2050 roku.
Eksperci wskazują na konieczność przyspieszenia działań proekologicznych w Unii Europejskiej, aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, podkreślając znaczenie innowacyjnych technologii oraz efektywności energetycznej.
Wyzwania dla neutralności klimatycznej
Proppe, ekspert z Fundacji WWF Polska, zauważył, że obecne tempo zmian w polityce klimatycznej jest niewystarczające. „Wiele osób odwraca się od działań proekologicznych lub mówi: +USA wyszły z porozumienia paryskiego – w związku z tym i my nie musimy już nic robić+” – powiedział. Podkreślił, że zmiany klimatyczne, takie jak pożary, powodzie i susze, są już widoczne i stanowią skutki kryzysu klimatycznego.
Technologie kluczem do sukcesu
Według Proppe’a, do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w UE niezbędne są nowoczesne technologie, takie jak niskoemisyjne napędy, paliwa alternatywne oraz magazyny energii. „Moim zdaniem dzisiaj mamy technologie, które wystarczą nam na osiągnięcie 70 proc. tego celu” – stwierdził. Dodał, że pozostałe 30 proc. wymaga jeszcze testowania w laboratoriach, co nie zwalnia z potrzeby szybkiego wdrażania proklimatycznych rozwiązań.
Energetyka jądrowa w Polsce
Pytany o przyszłość energetyki jądrowej w Polsce, Proppe ocenił, że jest to projekt „bardzo odległy”. „Zobaczymy, kiedy on się zacznie rzeczywiście materializować” – zaznaczył. Wskazał również na wpływ globalnych wydarzeń, takich jak wojna w Ukrainie, na ceny energii, które mogą fluktuować w zależności od sytuacji politycznej.
Efektywność energetyczna i źródła energii
Proppe podkreślił znaczenie efektywności energetycznej, czyli minimalizacji zużycia energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb. „Z drugiej strony chodzi o to, żebyśmy rozwijali w Polsce takie źródła energii, które rzeczywiście są tańsze. Dzisiaj wiatr lądowy i energia słoneczna to są najtańsze źródła energii” – dodał.
Koszty dekarbonizacji
Mikołaj Troczyński z Fundacji WWF Polska zwrócił uwagę na koszty związane z dekarbonizacją. „Przy braku dekarbonizacji świat jest na drodze do zwiększenia globalnego ocieplenia o 3 stopnie Celsjusza do 2100 r., co według ekspertów może zmniejszyć globalne skumulowane PKB nawet o ponad 25 proc.” – poinformował. Zainwestowanie 2 proc. globalnego PKB mogłoby ograniczyć ocieplenie do poniżej 2 stopni Celsjusza.
Inwestycje w czyste technologie
Zgodnie z raportem McKinsey, osiągnięcie zerowej emisji netto w UE do 2050 roku wymagałoby zainwestowania około 28 bilionów euro. Troczyński zaznaczył, że około 23 bilionów euro mogłoby pochodzić z przekierowania inwestycji w technologie wysokoemisyjne. W przypadku Polski, dekarbonizacja może wymagać wydawania około 5 proc. PKB przez następne ćwierć wieku, a pozostanie przy węglu może kosztować ponad 2 biliony złotych.