Wybory prezydenckie w Polsce 18 maja 2025

Kampania wyborcza do wyborów prezydenckich w Polsce rozpoczęła się w połowie stycznia 2025 roku. Wybory odbędą się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. Kalendarz wyborczy określa terminy dla komitetów oraz wyborców, w tym dla osób chcących skorzystać z transportu lub głosować poza swoim okręgiem.

  • Kampania wyborcza do wyborów prezydenckich w Polsce rozpoczęła się w połowie stycznia 2025 roku.
  • Wybory odbędą się 18 maja 2025 roku, a ewentualna druga tura 1 czerwca.
  • Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła listę zarejestrowanych kandydatów 28 kwietnia 2025 roku.
  • Od 5 maja 2025 roku osoby z niepełnosprawnością oraz powyżej 60. roku życia mogą zgłaszać zamiar skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
  • Wyborcy z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego do 5 maja 2025 roku.

Terminy wyborów

Wybory prezydenckie w Polsce zaplanowane są na 18 maja 2025 roku, a w przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury, odbędzie się ona 1 czerwca. Kampania wyborcza zakończy się 16 maja o godzinie 24.

Kandydaci w wyborach

28 kwietnia 2025 roku Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ogłosiła listę zarejestrowanych kandydatów. Wśród nich znajdują się: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Rafał Trzaskowski, Marek Woch, Adrian Zandberg oraz Maciej Maciak.

Prawo do transportu

Od 5 maja 2025 roku wyborcy z niepełnosprawnością oraz osoby, które ukończyły 60 lat, mogą zgłaszać zamiar skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Prawo to przysługuje w gminach, gdzie nie działa gminny przewóz pasażerski. Zgłoszenia można składać do 5 dni przed dniem głosowania.

Głosowanie korespondencyjne

Wyborcy z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego do 5 maja. Wniosek można złożyć ustnie, pisemnie lub elektronicznie. Pakiet wyborczy powinien być dostarczony do wyborcy najpóźniej na sześć dni przed dniem głosowania.

Agitacja wyborcza

Do 18 maja 2025 roku zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym organizowanie zgromadzeń i rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Również do zakończenia głosowania nie można publikować wyników przedwyborczych badań opinii publicznej.

Wnioski o pełnomocnictwo

Do 9 maja 2025 roku wyborcy mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Pełnomocnikiem może być osoba mająca prawo wybierania, z wyjątkiem osób związanych z komisją obwodową lub kandydujących w wyborach.

Wybory za granicą

Do 13 maja 2025 roku wyborcy przebywający za granicą mogą składać wnioski o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych poza Polską. Wnioski należy składać do odpowiednich konsuli lub przez elektroniczne usługi.

Zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborcy, którzy zamierzają głosować za granicą, mogą do 15 maja 2025 roku składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju lub za granicą.

Źródło: dziennikwschodni.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments