- Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przerwał wizytę w USA z powodu problemów zdrowotnych.
- Podczas wizyty spotkał się z kongresmenką Claudią Tenney i Rudym Giulianim.
- Vuczić trafił do Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie po powrocie do Serbii.
- Stan zdrowia prezydenta jest stabilny, ale nie wróci do obowiązków przez kilka dni.
- Obecność Vuczicia na uroczystościach w Moskwie 9 maja jest niepewna.
30 kwietnia 2025 roku prezydent Serbii Aleksandar Vuczić udał się do Stanów Zjednoczonych na spotkania z przedstawicielami administracji Białego Domu oraz politykami Partii Republikańskiej, jednak w wyniku problemów zdrowotnych musiał przerwać wizytę i wrócić do kraju.
Wizyta w Stanach Zjednoczonych
Podczas wizyty w USA, Vuczić spotkał się m.in. z kongresmenką Claudią Tenney oraz byłym burmistrzem Nowego Jorku Rudym Giulianim. Prezydent miał również okazję porozmawiać z serbskimi biznesmenami działającymi w Stanach Zjednoczonych.
Problemy zdrowotne
Serbski nadawca publiczny poinformował, że plany wizyty Vuczicia musiały zostać nagle zmienione z powodu poważnych problemów zdrowotnych, w tym wysokiego ciśnienia krwi. Po konsultacjach z lekarzami, prezydent zdecydował o powrocie do Serbii.
Stan zdrowia prezydenta
Po przetransportowaniu do ojczyzny, Vuczić trafił do Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie. Lekarz Dragan Dincić relacjonował, że podczas pobytu w Ameryce prezydent odczuł silny ból w klatce piersiowej, który według niego trwał tylko kilka sekund, co nie zgadza się z relacjami świadków.
Plany na przyszłość
RTS podał, że stan zdrowia Aleksandra Vuczicia jest stabilny, jednak przez kilka najbliższych dni nie wróci do swoich obowiązków. Jego obecność na uroczystościach w Moskwie, które odbędą się 9 maja, stoi pod znakiem zapytania. Vuczić zadeklarował, że weźmie udział w obchodach zwycięstwa w tzw. Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.
Rola Aleksandra Vuczicia
Od czerwca 2017 roku Aleksandar Vuczić pełni urząd prezydenta Serbii. W ciągu swojej kadencji skutecznie manewruje między Wschodem a Zachodem, utrzymując dobre relacje z Rosją i Chinami, jednocześnie dążąc do zacieśnienia współpracy z Unią Europejską.