IMI przedstawia manifest dla motoryzacji

Instytut Przemysłu Motoryzacyjnego (IMI) zaprezentował manifest „Driving the Future of Automotive Professionals”, który określa plan działania mający na celu rozwiązanie narastającego kryzysu umiejętności w Wielkiej Brytanii oraz zapewnienie konkurencyjności sektora motoryzacyjnego. Manifest został ogłoszony w kontekście zatrudnienia 866 000 osób w branży motoryzacyjnej, która w 2023 roku przyczyniła się do wzrostu wartości dodanej brutto (GVA) o 37 miliardów funtów.

  • Instytut Przemysłu Motoryzacyjnego (IMI) zaprezentował manifest "Driving the Future of Automotive Professionals", który ma na celu rozwiązanie kryzysu umiejętności w Wielkiej Brytanii.
  • W 2023 roku branża motoryzacyjna zatrudnia 866 000 osób i przyczyniła się do wzrostu wartości dodanej brutto o 37 miliardów funtów.
  • IMI ostrzega, że do 2032 roku 20% siły roboczej, czyli około 144 000 miejsc pracy, będzie musiało zostać zastąpione z powodu przejścia na emeryturę.
  • Manifest oparty jest na trzech filarach, które mają wzmocnić sektor motoryzacyjny oraz wzywa do współpracy między pracodawcami, rządem a edukacją.
  • IMI apeluje do rządu o priorytetowe traktowanie sektora motoryzacyjnego w kontekście rozwoju umiejętności.

Kryzys umiejętności

IMI ostrzega, że niemal 20% obecnej siły roboczej, co odpowiada około 144 000 miejsc pracy, będzie musiało zostać zastąpione do 2032 roku z powodu przejścia na emeryturę. W połączeniu z istniejącymi 17 000 wakatami, niedobór umiejętności stanowi poważne zagrożenie dla zdolności branży do innowacji i rozwoju.

Wzywają do działania

„To kluczowy moment dla sektora motoryzacyjnego” – powiedziała Hayley Pells, liderka polityki w IMI. „Jeśli chcemy nadążyć za zmianami i pozostać konkurencyjni, musimy działać teraz, aby zamknąć lukę w umiejętnościach. Nasz manifest określa, jak możemy przyciągnąć nowe talenty, wspierać dzisiejszą siłę roboczą i przygotować się na technologie jutra.”

Trzy filary manifestu

Manifest IMI oparty jest na trzech centralnych filarach, które mają na celu wzmocnienie sektora motoryzacyjnego. Wzywa również do silniejszej współpracy między pracodawcami, rządem a edukacją w celu wprowadzenia systemowych zmian.

Postulaty rządowe

IMI apeluje do rządu o priorytetowe traktowanie sektora motoryzacyjnego w strategii przemysłowej, zobowiązując się do reform regulacyjnych, inwestycji w badania i rozwój oraz realizacji długo obiecanej dedykowanej strategii motoryzacyjnej.

Źródło: am-online.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments