- Czyszczenie uszu patyczkami może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych.
- Woskowina może przesunąć się głębiej, co może skutkować zatkaniem ucha i pogorszeniem słuchu.
- Bezpiecznym sposobem czyszczenia uszu jest mycie ich wodą z mydłem, ograniczając się do zewnętrznej części.
- W przypadku potrzeby przepłukania uszu, można użyć strzykawki z solą fizjologiczną lub wodą utlenioną.
- Dostępne są również specjalistyczne krople i irygatory do płukania uszu w aptekach.
W artykule omówiono zagrożenia związane z czyszczeniem uszu patyczkami oraz przedstawiono bezpieczne metody pielęgnacji uszu, zalecane przez lekarzy.
Zagrożenia związane z czyszczeniem uszu patyczkami
Jednym z najważniejszych powodów, dla których nie powinniśmy czyścić uszu patyczkami, jest fakt, że woskowina z uszu może podczas czyszczenia przesunąć się głębiej, praktycznie do samej błony bębenkowej. W efekcie możemy doprowadzić do zatkania ucha, a w konsekwencji – do pogorszenia słuchu.
W sytuacji, gdy woskowina będzie już bardzo głęboko w uchu, a pacjent nie zgłosi się na czas do lekarza, który mógłby ją bezpiecznie wypłukać, może dojść do poważnego stanu zapalnego, a później infekcji, wymagającej specjalistycznego leczenia.
Inne konsekwencje czyszczenia uszu
Czyszczenie uszu patyczkami może doprowadzić także do zranienia skóry przewodu słuchowego zewnętrznego oraz błony bębenkowej. Watka z patyczka może również pozostać wewnątrz ucha. Konsekwencje tego sposobu pielęgnacji uszu mogą być więc poważne i lepiej czyścić je w inny sposób.
Bezpieczne metody czyszczenia uszu
Lekarze przekonują, że najlepszym i naprawdę bezpiecznym sposobem czyszczenia uszu jest mycie ich zwykłą wodą z mydłem. Myć należy jednak tylko zewnętrzną część ucha. Pamiętajmy, że woskowina rozpuszcza się samoczynnie i dopiero w przypadku powstania czopu powinniśmy ją wypłukać.
Jak prawidłowo przepłukać uszy?
Jeśli mamy przeczucie, że nasze uszy wymagają mocnego przepłukania, możemy przygotować strzykawkę, którą wypełnimy solą fizjologiczną lub wodą utlenioną. Strzykawkę należy przyłożyć do otworu słuchowego i powoli wprowadzić 20 ml cieczy. Nie należy robić tego zbyt intensywnie!
Dostępne środki w aptekach
W aptekach dostępne są też oczywiście specjalistyczne krople, które rozpuszczają woskowinę oraz irygatory do płukania wnętrza ucha. Możemy stosować je profilaktycznie raz w tygodniu.