Obchody Konstytucji 3 Maja w Polsce i ich znaczenie

  • Obchody 3 Maja upamiętniają uchwalenie Konstytucji z 1791 roku, pierwszego nowoczesnego dokumentu w Europie.
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje wydarzenia związane z Konstytucją 3 Maja, podkreślając jej znaczenie dla jedności Polaków.
  • Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu prezentuje obraz Jana Styki "Polonia - Konstytucja 3 Maja" z okazji stulecia uchwalenia konstytucji.
  • Rysunki Jana Matejki są eksponowane sporadycznie z uwagi na względy konserwatorskie, ale dostępne w wersji cyfrowej.

Obchody 3 Maja w Polsce przypominają o uchwaleniu Konstytucji z 1791 roku, która była pierwszym nowoczesnym dokumentem tego typu w Europie. W Wrocławiu oraz Brzegu odbywają się wydarzenia upamiętniające to ważne dla historii kraju wydarzenie.

Dziedzictwo Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, symbolizuje dążenie Polaków do wolności oraz reform. Jej dziedzictwo jest szczególnie widoczne na Dolnym Śląsku, gdzie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można zobaczyć rysunek Jana Matejki przedstawiający króla Stanisława Augusta z tekstem ustawy.

Obchody w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wrocławskie Muzeum Narodowe organizuje różnorodne wydarzenia związane z obchodami Konstytucji 3 Maja. Grzegorz Wojturski, kierownik działu edukacji muzealnej, podkreśla znaczenie tego dokumentu:

– Przypomina nam o tym, że Polacy w momencie kryzysu państwa potrafią się zjednoczyć i stworzyć coś naprawdę cennego i nowoczesnego, że nie są narodem, który popada w rozpacz i melancholię, tylko działa konstruktywnie. Konstytucja 3 maja była próbą konstruktywnego wyjścia z sytuacji kryzysu państwa.

Wystawy w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu można oglądać monumentalny obraz Jana Styki „Polonia – Konstytucja 3 Maja”, namalowany na stulecie uchwalenia konstytucji. Grzegorz Wojturski zwraca uwagę na ograniczenia związane z eksponowaniem rysunków Matejki:

– Natomiast z rysunkami pocztu Jana Matejki królów polskich jest nieco gorzej. Musimy respektować względy konserwatorskie. Są to rysunki ołówkowe na papierze, więc nie mogą być one wystawiane na stałe w galerii; są pokazywane od czasu do czasu.

Dostępność eksponatów

Ostatnie wystawienie rysunków Matejki miało miejsce w 2023 roku. Oba eksponaty są dostępne w wersji cyfrowej dzięki zasobom Muzeum Narodowego, co umożliwia szerszej publiczności zapoznanie się z ich treścią.

Źródło: radiowroclaw
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments