Amerykańscy urzędnicy przygotowali nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, obejmujący sektor energetyczny i bankowy, aby skłonić ten kraj do zakończenia wojny w Ukrainie. Informację tę przekazała agencja Reutera w piątek, powołując się na trzech przedstawicieli administracji. Nie jest jednak jasne, czy prezydent Donald Trump zatwierdzi nowe restrykcje.
- Amerykańscy urzędnicy przygotowali nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, obejmujący sektor energetyczny i bankowy.
- Potencjalne cele sankcji to rosyjski gigant Gazprom oraz duże firmy w sektorze zasobów naturalnych i bankowym.
- Celem sankcji jest skłonienie Rosji do ustępstw i przyjęcia amerykańskiej propozycji zawieszenia broni.
- Niepewność dotycząca decyzji prezydenta Trumpa w sprawie nałożenia nowych restrykcji.
- W administracji USA pojawiły się oznaki frustracji brakiem postępów w negocjacjach dotyczących wojny w Ukrainie.
Potencjalne cele sankcji
Wśród celów potencjalnych sankcji wymieniono rosyjski gigant Gazprom oraz dużych graczy w sektorze zasobów naturalnych i bankowym. Szczegóły dotyczące planowanych restrykcji nie zostały jednak ujawnione. Celem nałożenia sankcji jest skłonienie Rosji do ustępstw i przyjęcia amerykańskiej propozycji zawieszenia broni.
Niepewność decyzji Trumpa
Rozmówcy Reutera zaznaczyli, że nie ma pewności, czy prezydent Trump zgodzi się na nałożenie nowych restrykcji. W ostatnich tygodniach Trump groził sankcjami, jednak do tej pory nie podjął żadnych działań w tej sprawie. Mimo frustracji, prezydent utrzymuje, że Władimir Putin pragnie pokoju, a jego decyzja o nie zajmowaniu całej Ukrainy wynika z szacunku do niego.
Frustracja w administracji
W ostatnich dniach w administracji USA pojawiły się oznaki zniecierpliwienia brakiem postępów w negocjacjach. Wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla Fox News stwierdził, że wojna nie zakończy się wkrótce. Biały Dom nie potwierdził ani nie zaprzeczył doniesieniom agencji Reutera.
Wcześniejsze sankcje USA
USA nałożyły sankcje na ponad setkę rosyjskich banków i podmiotów finansowych jeszcze za rządów Joe Bidena, a w ostatnich dniach kadencji również na sektor energetyczny, w tym na Gazprom Nieft. Warto zaznaczyć, że restrykcje te nie objęły wszystkich firm z tego sektora.
Poparcie dla nowych restrykcji
W Kongresie od miesięcy większość polityków obu partii opowiada się za nałożeniem nowych sankcji, aby zmusić Rosję do negocjacji w dobrej wierze. Senacki projekt „miażdżących” sankcji, zaproponowany przez republikańskiego senatora Lindseya Grahama, zyskał poparcie ponad 60 senatorów, jednak dotychczas nie został poddany pod głosowanie.
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)