- W Polsce nie ma pryszczycy ani podejrzeń o jej transmisję.
- Główny Inspektorat Weterynarii prowadzi międzynarodową współpracę w celu zapobieżenia wirusowi.
- Webinarium omawia zagrożenia związane z pryszczycą oraz strategie walki z chorobą.
- Rekomendacje dla polskich służb weterynaryjnych dotyczą monitorowania pryszczycy u zwierząt dzikich.
- Monitoring wskazuje, że pryszczyca u dzikich zwierząt nie stanowi istotnego zagrożenia, ale wirus może się utrzymywać w zwłokach.
Główny Inspektorat Weterynarii zapewnia, że w Polsce nie ma pryszczycy ani podejrzeń o jej transmisję, a jednocześnie prowadzi intensywną współpracę międzynarodową w celu zapobieżenia przedostaniu się wirusa na terytorium kraju. W ostatnim czasie odbyło się webinarium poświęcone zagrożeniom związanym z tą chorobą.
Webinarium na temat pryszczycy
W trakcie webinarium zorganizowanego przez Europejską Federację Lekarzy Weterynarii (FVE) omawiano aktualne zagrożenia związane z pryszczycą oraz strategie walki z tą niebezpieczną chorobą zakaźną zwierząt. Moderatorem spotkania była wiceprezes FVE, Jane Clark.
Prezentacje ekspertów
Wśród prelegentów znaleźli się uznani specjaliści w zakresie zdrowia zwierząt i bioasekuracji. Prof. Carola Sauter-Louis z Instytutu Friedricha Loefflera (FLI) przedstawiła szczegółową analizę wybuchu pryszczycy, który miał miejsce w Niemczech w styczniu 2025 r. Ekspertka omówiła przebieg badań terenowych oraz kluczowe działania podjęte w ramach skoordynowanej reakcji na sytuację kryzysową.
Międzynarodowa współpraca w walce z chorobami zakaźnymi
Polly Compston z Europejskiej Komisji ds. Pryszczycy (EuFMD) skupiła się na aspektach międzynarodowej współpracy w zakresie zapobiegania i zarządzania chorobami zakaźnymi. Podkreśliła znaczenie szybkiej wymiany informacji oraz wspólnych procedur reagowania.
Doświadczenia z praktyki terenowej
Martin Chudý, Główny Lekarz Weterynarii Republiki Słowackiej, przedstawił aktualne działania podejmowane na Słowacji w walce z wirusem, dzieląc się wnioskami z prowadzonego nadzoru oraz działań prewencyjnych.
Rekomendacje dla polskich służb weterynaryjnych
Główny Inspektorat Weterynarii przekazał wojewódzkim lekarzom weterynarii „Procedurę zwalczania i monitorowania pryszczycy u zwierząt dzikich z gatunków wrażliwych”. Rekomendacja ta powstała po konsultacjach z Polskim Związkiem Łowieckim oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska i ma być wdrażana w maju.
Monitoring i zwalczanie choroby
W ramach monitoringu bada się wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych na obszarze zagrożenia pryszczycą. Główny Inspektorat Weterynarii ostrzega, że „pryszczyca u dzikich zwierząt nie stanowi istotnego zagrożenia dla tych populacji, jednak zwłoki dzików mogą stanowić długotrwały rezerwuar wirusa”.
Podsumowanie
Webinarium zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi, w której uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i wątpliwościami. Spotkanie to podkreśliło konieczność utrzymania wysokiego poziomu czujności i gotowości służb weterynaryjnych w całej Europie.