Ceny żywności wzrosły, spadły ceny olejów roślinnych

  • Ceny surowców spożywczych wzrosły o 1,2 pkt w kwietniu 2025 roku.
  • Wzrost cen zbóż spowodowany mniejszym eksportem z Rosji.
  • Ceny kukurydzy wzrosły z powodu mniejszych rezerw w USA i wahań kursów walut.
  • Wskaźnik cen mięsa wzrósł o 3,7 pkt, szczególnie wieprzowiny w UE.
  • Ceny olejów roślinnych spadły o 3,7 pkt, mimo rocznego wzrostu o 20,7 pkt.

Ceny surowców spożywczych na świecie wzrosły w kwietniu 2025 roku, co jest wynikiem droższych zbóż, mięsa i nabiału, według raportu Organizacji NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z siedzibą w Rzymie.

Wzrost wskaźnika cen

Wskaźnik cen FAO zwiększył się o 1,2 pkt (1 proc.) do 128,3 pkt z 127,1 pkt w marcu. Był on także o 0,9 pkt (0,7 proc.) wyższy niż rok temu, ale o 31,9 pkt (19,9 proc.) poniżej szczytu z marca 2022.

Ceny zbóż

Wskaźnik cen zbóż wyniósł 111 pkt, co oznacza wzrost o 0,3 pkt (0,3 proc.) w porównaniu do marca, ale spadek o 0,6 pkt (0,5 proc.) w porównaniu do roku ubiegłego. Wzrost cen dotyczył wszystkich rodzajów zbóż, w tym pszenicy, której ceny wzrosły z powodu mniejszego eksportu z Rosji.

Wpływ kursów walut

Na ceny zbóż wpłynęły także wahania kursów walut, szczególnie osłabienie dolara wobec euro. Niepewność w gospodarce oraz zmiany w polityce handlowej ograniczyły wzrost cen.

Ceny kukurydzy i ryżu

Kukurydza również zdrożała, głównie z powodu mniejszych sezonowo rezerw w USA oraz wahań kursów walut. Zmiany stawek celnych w USA oraz zwolnienie z cła Meksyku, głównego importera kukurydzy, przyczyniły się do wzrostu cen. Wskaźnik cen ryżu zwiększył się o 0,8 proc. z powodu większego popytu na aromatyczne odmiany oraz spadku podaży z Wietnamu.

Ceny olejów roślinnych

Wskaźnik cen olejów roślinnych wyniósł 158 pkt, co oznacza spadek o 3,7 pkt (2,3 proc.) od marca, mimo że był o 20,7 pkt wyższy niż rok temu. Ceny oleju palmowego zmalały po dwóch miesiącach wzrostu, co było efektem poprawy poziomu eksportu z krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Ceny mięsa

Wskaźnik cen mięsa wyniósł 121,6 pkt, co oznacza wzrost o 3,7 pkt (3,2 proc.) w porównaniu do marca oraz o 5 pkt (4,3 proc.) w porównaniu do roku ubiegłego. Wzrost cen dotyczył wszystkich rodzajów mięsa, a szczególnie wieprzowiny, której ceny wzrosły w UE z powodu zwiększonego popytu na import.

Źródło: rp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments