- Arabia Saudyjska i Rosja zwiększają produkcję ropy o 411 000 baryłek dziennie.
- Decyzja ma na celu zdyscyplinowanie Iraku i Kazachstanu, które nie przestrzegają limitów wydobycia.
- Arabia Saudyjska chce obniżyć ceny ropy, aby zadowolić prezydenta USA, Donalda Trumpa.
- Ceny ropy w Londynie wynoszą około 61 dolarów za baryłkę, co zagraża firmom naftowym.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że Rijad potrzebuje cen powyżej 90 dolarów za baryłkę.
Arabia Saudyjska i Rosja zgodziły się na zwiększenie produkcji ropy w czerwcu o 411 000 baryłek dziennie, co ma na celu zdyscyplinowanie Iraku i Kazachstanu, które nie przestrzegają ustalonych limitów wydobycia.
Decyzja OPEC+
Ostatnie decyzje czołowych państw OPEC+, w tym Arabii Saudyjskiej i Rosji, dotyczące zwiększenia produkcji ropy, zostały ogłoszone w sobotę. Jak informuje agencja Bloomberg, jest to kolejny krok po wcześniejszym podjęciu decyzji o trzykrotnym podwojeniu produkcji w maju.
Przyczyny zwiększenia produkcji
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez anonimowych delegatów, decyzja o zwiększeniu podaży ropy wynika z „zmęczenia” Saudyjczyków nadprodukcją ze strony Kazachstanu oraz Iraku. Celem tego działania jest doprowadzenie do spadku cen ropy, co ma stanowić formę „zdyscyplinowania” państw, które nie przestrzegają swoich limitów.
Relacje z USA
Bloomberg podaje, że Arabia Saudyjska chce również przypodobać się prezydentowi USA, Donaldowi Trumpowi, który od dłuższego czasu apeluje o obniżenie cen ropy naftowej. W kontekście zacieśnienia więzi z USA, agencja przypomina, że prezydent Trump planuje wizytę na Bliskim Wschodzie w maju, w tym w Arabii Saudyjskiej.
Obecna sytuacja cenowa
Ceny ropy naftowej w Londynie w piątek wynosiły około 61 dolarów za baryłkę, co zbliżało się do najniższego poziomu od czterech lat. Spadek cen ropy zagraża firmom naftowym, w tym amerykańskim producentom gazu łupkowego, a także inwestycyjnym planom Saudów.
Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył perspektywy dla krajów Bliskiego Wschodu, szacując, że Rijad potrzebuje cen ropy powyżej 90 dolarów za baryłkę, aby pokryć wydatki rządowe.
Reakcja zachodnich producentów
Pomimo spadku cen i zapowiedzi krajów OPEC+ dotyczących zwiększenia wydobycia, najwięksi zachodni producenci ropy naftowej, tacy jak Exxon Mobil, Chevron, Shell i TotalEnergies, na razie trzymają się swoich planów, zapowiadając większą skalę produkcji.