- Pakistan przeprowadził test pocisku rakietowego Abdali o zasięgu 450 km 1 maja 2025 roku.
- Indie uznały test za prowokację i nieodpowiedzialny akt eskalacji napięć.
- Reakcje międzynarodowe obejmują wezwania do powściągliwości ze strony ONZ i innych państw.
- Wzrost napięć między Pakistanem a Indiami nastąpił po ataku terrorystycznym 22 kwietnia.
W sobotę 1 maja 2025 roku Pakistan przeprowadził test pocisku rakietowego Abdali o zasięgu 450 km, co spotkało się z krytyką ze strony Indii, które uznały to za prowokację. Rząd Pakistanu ogłosił, że test miał na celu zapewnienie gotowości operacyjnej wojsk oraz sprawdzenie kluczowych parametrów technicznych rakiety.
Test rakiety Abdali
Pakistańska armia poinformowała, że test pocisku rakietowego Abdali, który jest przeznaczony do rażenia celów na ziemi, miał na celu „zapewnienie gotowości operacyjnej wojsk oraz sprawdzenie kluczowych parametrów technicznych”. W oświadczeniu podkreślono również znaczenie zaawansowanego systemu nawigacji oraz ulepszonych funkcji manewrowania pocisku.
Reakcje władz Pakistanu
Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari oraz premier Shehbaz Sharif wyrazili gratulacje dla naukowców i inżynierów za udany test rakiety. „Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych specjalistów, które wzmacniają naszą obronność” – powiedział premier Sharif.
Odpowiedź Indii
Rząd Indii zareagował na test rakiety, określając go jako „nieodpowiedzialny akt prowokacji i niebezpieczną eskalację”. Indyjska agencja prasowa ANI cytuje źródła rządowe, które wskazują, że test rakietowy w tak niestabilnym czasie jest „rozpaczliwą próbą wzniecenia napięć z Indiami”.
Wzrost napięć w regionie
Eskalacja napięć między Pakistanem a Indiami nastąpiła po ataku terrorystycznym, do którego doszło 22 kwietnia w okolicach miasta Pahalgam, w wyniku którego zginęło 26 osób, a 17 zostało rannych. Indie oskarżyły Pakistan o odpowiedzialność za ten atak, co Islamabad stanowczo odrzucił, nazywając oskarżenia bezpodstawnymi.
Międzynarodowe reakcje
Rada Bezpieczeństwa ONZ oraz inne państwa, w tym Chiny, wezwały oba kraje do „maksymalnej powściągliwości”. Arabia Saudyjska ogłosiła, że podejmuje działania mające na celu uniknięcie eskalacji, a Iran oraz Szwajcaria zaproponowały mediację w konflikcie.