- Szef Pentagonu ogłosił plany transformacji sił lądowych USA.
- Armia zrezygnuje z przestarzałych systemów, takich jak śmigłowce Apache i pojazdy HMMWV.
- Wszystkie dywizje zostaną wyposażone w systemy bezzałogowe i technologie druku 3D.
- Zmiany mają zwiększyć gotowość operacyjną i zredukować koszty utrzymania sprzętu.
- Planowane jest wprowadzenie "niedrogich rojów dronów" do formacji śmigłowców szturmowych.
Szef Pentagonu Pete Hegseth ogłosił plany radykalnej transformacji sił lądowych Stanów Zjednoczonych, mające na celu modernizację armii poprzez rezygnację z przestarzałych systemów i wdrażanie nowoczesnych technologii, takich jak drony i sztuczna inteligencja.
Odejście od przestarzałych systemów
Kluczowym elementem transformacji ma być odejście od systemów uznanych za przestarzałe i nieefektywne. Wśród nich znajdują się starsze modele śmigłowców Apache, nadliczbowych pojazdów HMMWV oraz przestarzałych dronów Grey Eagle. Hegseth w swoim wewnętrznym memorandum podkreślił konieczność przekształcenia sił zbrojnych w „szczuplejsze, bardziej śmiercionośne siły”.
Zapowiedziane zmiany
W ramach zapowiedzianych zmian armia USA ma zaprzestać dalszych zakupów wozów Humvee (HMMWV) oraz JLTV, a także rezygnować z nowo opracowanych lekkich czołgów M10 Booker, które trafiły do służby w ubiegłym roku. Hegseth zapowiedział, że wszystkie dywizje amerykańskiej armii zostaną wyposażone w systemy bezzałogowe oraz że zwiększone zostanie wykorzystanie technologii druku 3D w produkcji sprzętu wojskowego.
Redukcja kosztów i zwiększenie gotowości
Zmiany mają na celu nie tylko zwiększenie gotowości operacyjnej i efektywności sił zbrojnych, ale również redukcję kosztów utrzymania sprzętu. Jak zauważył gen. Randy George, dowódca US Army, wycofanie starszych śmigłowców Apache AH-64D zwiększy gotowość operacyjną armii, biorąc pod uwagę wysokie koszty ich utrzymania.
Nowe technologie w armii
Planowane jest również uzupełnienie formacji śmigłowców szturmowych przez „niedrogie roje dronów zdolne do przytłoczenia przeciwników”. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych ma na celu dostosowanie armii do współczesnych wyzwań operacyjnych.