- Sonda Kosmos 482 została wystrzelona przez ZSRR w 1972 roku i krąży po orbicie okołoziemskiej.
- Rosja jest prawnym właścicielem sondy jako następca Związku Radzieckiego.
- Eksperci przewidują, że sonda może przetrwać wejście w atmosferę Ziemi mimo obniżającej się orbity.
- Prawdopodobieństwo, że sonda uderzy w kogoś, jest porównywalne do uderzenia meteorytu.
- Rosja ponosi odpowiedzialność za Kosmos 482 zgodnie z międzynarodowym prawem kosmicznym.
Eksperci przewidują, że sonda Kosmos 482, wystrzelona przez ZSRR w 1972 roku, może przetrwać wejście w atmosferę Ziemi, mimo że jej trajektoria obejmuje większość zaludnionych regionów. Właścicielem obiektu pozostaje Rosja, jako prawny następca Związku Radzieckiego.
Przebieg misji Kosmos 482
Kosmos 482 został wystrzelony w 1972 roku w ramach misji na Wenus, jednak z powodu awarii nigdy nie dotarł na tę planetę. Od tamtej pory sonda krąży po orbicie okołoziemskiej, stopniowo obniżając wysokość z początkowych 9800 km do obecnych 370 km.
Prognozy dotyczące wejścia w atmosferę
Marco Langbroek z Uniwersytetu Technologicznego w Delft zauważa, że sonda tuż przed kontaktem z Ziemią może przemieszczać się z prędkością nawet 242 km/godz. Ekspert podkreśla, że mimo niewielkich rozmiarów, sonda może przetrwać wejście w atmosferę ze względu na solidną konstrukcję.
Ryzyko związane z upadkiem
Langbroek wskazuje, że prawdopodobieństwo uderzenia w kogoś lub w coś jest porównywalne do uderzenia meteorytu, które zdarza się kilka razy w roku. „Istnieje większe ryzyko, że w ciągu całego swojego życia ktoś zostanie trafiony piorunem, niż że spadnie na niego ten obiekt” – wyjaśnił.
Możliwości przetrwania sondy
Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics zauważa, że lepiej byłoby, gdyby osłona termiczna sondy zawiodła, ponieważ wówczas statek spaliłby się przy wejściu w atmosferę. W przeciwnym razie „z nieba spadnie półtonowy metalowy obiekt” – ostrzegł. Naukowcy wątpią również, aby spadochron, w który jest wyposażona sonda, zadziałał po 53 latach.
Odpowiedzialność za Kosmos 482
Zgodnie z prawem międzynarodowym, Rosja, jako prawny następca Związku Radzieckiego, pozostaje właścicielem i stroną odpowiedzialną za Kosmos 482, zgodnie z Traktatem o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku.