- Na czerwcowym szczycie NATO może zostać ogłoszony sukces dotyczący wydatków obronnych dzięki propozycji premiera Holandii.
- Propozycja Marka Rutte nie zobowiązuje krajów europejskich i Kanady do osiągnięcia poziomu 5% PKB na obronność.
- 22 kraje członkowskie NATO przekroczyły próg 2% PKB na obronność, ustalony w 2014 roku.
- Wydatki sojuszników z Europy i Kanady wzrosły w 2024 roku o ponad 19%.
- Kraje, które nie osiągnęły celu 2% PKB, zobowiązały się do intensyfikacji wysiłków w tym kierunku.
Na czerwcowym szczycie NATO może zostać ogłoszony sukces dotyczący wydatków obronnych, dzięki propozycji premiera Holandii Marka Rutte, która nie zobowiązuje europejskich krajów i Kanady do osiągnięcia poziomu 5 procent PKB na obronność. Wiele z tych państw uważa ten cel za niemożliwy do zrealizowania.
Propozycja Rutte
Jak informuje agencja Reuters, propozycja Rutte pozwoliłaby prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi ogłosić sukces na szczycie NATO, jednocześnie nie nakładając na kraje europejskie i Kanadę obowiązku zadeklarowania wydatków obronnych na poziomie 5 procent PKB. Wiele z tych państw postrzega ten cel jako nierealny z powodów politycznych i gospodarczych.
Reakcja NATO
Rzeczniczka prasowa NATO, Allison Hart, na pytanie o propozycję Rutte, odpowiedziała, że sekretarz generalny NATO wielokrotnie podkreślał potrzebę zwiększenia wydatków na obronność. Jej odpowiedź nie rozwiała jednak wątpliwości dotyczących konkretnego stanowiska Sojuszu w tej sprawie.
Wydatki na obronność w 2024 roku
24 kwietnia szef NATO opublikował coroczny raport za 2024 rok, w którym przedstawiono wydatki państw członkowskich na obronność. Z danych wynika, że 22 kraje przekroczyły próg 2 procent PKB, ustalony przez NATO w 2014 roku. Wydatki sojuszników z Europy i Kanady wzrosły w 2024 roku o ponad 19 procent. Kilka krajów, które jeszcze nie osiągnęły celu 2 procent PKB, zobowiązało się do intensyfikacji wysiłków w tym kierunku.