Wnioski o pełnomocnictwo w wyborach prezydenckich 2025

  • Wnioski o pełnomocnictwo można składać do 9 maja.
  • Pełnomocnictwo mogą ustanowić wyborcy z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby powyżej 60. roku życia.
  • Wniosek można złożyć ustnie lub pisemnie, także elektronicznie przez gov.pl.
  • Pełnomocnictwo nie może być udzielone kandydatom ani członkom komisji wyborczej.
  • Głosowanie przez pełnomocnika jest niedozwolone w niektórych obwodach, m.in. w zakładach leczniczych.

Do 9 maja wyborcy z niepełnosprawnością oraz osoby, które najpóźniej w dniu wyborów prezydenckich ukończą 60 lat, mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w nadchodzących wyborach, które odbędą się 18 maja.

Wnioski o pełnomocnictwo

Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo ustanowić pełnomocnika przy głosowaniu. W tym celu muszą do 9 maja złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Wniosek można złożyć ustnie lub pisemnie, przy czym forma pisemna może być dostarczona osobiście lub elektronicznie za pośrednictwem strony gov.pl.

Warunki udzielenia pełnomocnictwa

Pełnomocnictwa można udzielić osobie uprawnionej do głosowania, jednak nie mogą to być kandydaci w wyborach, obserwatorzy społeczni, mężowie zaufania ani członkowie komisji obwodowej. W wniosku należy zawrzeć imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby przyjmującej pełnomocnictwo.

Procedura składania wniosków

W przypadku osób, które nie ukończyły 60. roku życia, konieczne jest dołączenie kopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Osoba uprawniona do głosowania może przyjąć pełnomocnictwo od tylko jednej osoby, z wyjątkiem sytuacji, gdy jedna z osób należy do bliskiej rodziny.

Terminy i cofnięcie pełnomocnictwa

Akt pełnomocnictwa jest sporządzany oddzielnie na pierwsze i ewentualne drugie głosowanie. W przypadku chęci skorzystania z pełnomocnictwa w II turze, wniosek można złożyć do 23 maja. Udzielone pełnomocnictwo można cofnąć, składając odpowiednie oświadczenie najpóźniej na dwa dni przed wyborami.

Ograniczenia w głosowaniu przez pełnomocnika

Głosowania przez pełnomocnika nie przeprowadza się w obwodach utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych oraz domach studenckich. Ponadto, osoba, która zgłosiła zamiar głosowania korespondencyjnego, nie może udzielić pełnomocnictwa.

Źródło: rdc
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments