Iran odrzuca groźby Trumpa dotyczące ropy naftowej

  • Irańskie MSZ odrzuciło groźby Trumpa dotyczące wtórnych sankcji na irańską ropę.
  • Iran potępia "nielegalne sankcje" oraz naciski na swoich partnerów handlowych.
  • Trump zażądał natychmiastowego wstrzymania zakupów irańskiej ropy i ostrzegł przed sankcjami.
  • W 2018 roku USA wycofały się z porozumienia nuklearnego, co doprowadziło do eskalacji działań Iranu.
  • Iran zwiększył zapasy wzbogaconego uranu, co budzi obawy o możliwości produkcji broni atomowej.

W piątek irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło groźby amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa dotyczące wtórnych sankcji na zakup irańskiej ropy, nazywając je naruszeniem prawa międzynarodowego. Resort podkreślił swoje zaangażowanie w dyplomację oraz żądania zniesienia niesprawiedliwych sankcji.

Reakcja Iranu na groźby Trumpa

Irańskie MSZ potępiło kontynuację „nielegalnych sankcji” oraz nacisków na partnerów handlowych Iranu. „Potępiamy kontynuację tych nielegalnych sankcji i nacisków na partnerów handlowych Iranu” – oświadczyło ministerstwo, cytowane przez portal Iran International.

Wymiana zdań między USA a Iranem

W czwartek Donald Trump ogłosił na portalu społecznościowym Truth Social, że „wszystkie zakupy irańskiej ropy naftowej lub produktów petrochemicznych muszą zostać natychmiast wstrzymane”. Prezydent USA ostrzegł, że każdy, kto „kupi JAKĄKOLWIEK ILOŚĆ ROPY (…) od Iranu, będzie podlegać natychmiastowym sankcjom wtórnym”.

Porozumienie nuklearne z 2015 roku

W 2015 roku Iran i światowe mocarstwa zawarły porozumienie nuklearne, które miało na celu ograniczenie programu jądrowego Teheranu w zamian za zniesienie części sankcji. Umowa przewidywała m.in. ograniczenie wzbogacania uranu do poziomu 3,67 proc.

Skutki wycofania się USA z porozumienia

W 2018 roku, za pierwszej kadencji Trumpa, USA wycofały się z porozumienia, co doprowadziło do tego, że Iran również zaczął odchodzić od jego zapisów, wzbogacając uran ponad wyznaczony limit. Zachód oskarża Teheran o potajemne rozwijanie zdolności do produkcji broni atomowej, na co Iran odpowiada, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny.

Obawy dotyczące wzbogaconego uranu

Zgodnie z informacjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) z jesieni 2024 roku, Iran znacznie zwiększył swoje zapasy wzbogaconego uranu, w tym paliwa o czystości 60 proc., co zbliża się do poziomu umożliwiającego produkcję broni atomowej.

Kampania „maksymalnej presji”

W lutym 2025 roku Trump przywrócił kampanię wywierania „maksymalnej presji” na Iran, której celem jest całkowite zatrzymanie eksportu irańskiej ropy, co miałoby doprowadzić do rezygnacji Teheranu z produkcji broni jądrowej.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments