Nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy 8 maja

  • Rada Najwyższa Ukrainy zwoła nadzwyczajne posiedzenie 8 maja w celu ratyfikacji umowy z USA.
  • Umowa dotyczy utworzenia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.
  • USA i Ukraina będą dokonywać równych wpłat na rzecz funduszu, z różnymi źródłami finansowania.
  • Ukraińskie złoża surowców pozostaną własnością Ukrainy i będą pod jej pełną kontrolą.

Rada Najwyższa Ukrainy zwoła nadzwyczajne posiedzenie 8 maja w celu ratyfikacji umowy z USA dotyczącej zasobów mineralnych, co potwierdził deputowany Jarosław Żełezniak. Umowa ma na celu utworzenie Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Ratyfikacja umowy z USA

Rada Najwyższa Ukrainy zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu 8 maja, aby ratyfikować umowę z USA. Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, poinformował, że dwa z trzech dokumentów związanych z układem w sprawie minerałów nie będą wymagały ratyfikacji, ponieważ mają charakter techniczny.

Nowy fundusz inwestycyjny

Umowa przewiduje utworzenie Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. Jak zaznaczył Scott Bessent, szef departamentu finansów USA, jest to sygnał dla Rosji, że Stany Zjednoczone są zobowiązane do wspierania pokoju opartego na wolnej i suwerennej Ukrainie.

Wkład obu stron

Wicepremier Ukrainy i minister gospodarki, Julia Swyrydenko, potwierdziła, że zarówno USA, jak i Ukraina będą dokonywać równych wpłat na rzecz funduszu. W przypadku USA, wkład będzie obejmował wartość przyszłej pomocy wojskowej, natomiast Ukraina planuje zasilenie funduszu w wysokości 50 proc. dochodów z eksploatacji nowych złóż surowców.

Kontrola nad zasobami

Wbrew wcześniejszym amerykańskim żądaniom, umowa nie nakłada na Ukrainę obowiązku spłacenia dotychczasowej pomocy wojskowej dochodami z eksploatacji złóż. Ukraińskie złoża surowców pozostaną własnością Ukrainy i będą pod jej pełną kontrolą. Fundusz ma być zarządzany wspólnie przez obie strony.

Źródło: rmf24
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments