Ekspert: blackouty będą się zdarzać, ograniczajmy je.

  • Poważna awaria energetyczna w Hiszpanii i Portugalii spowodowała blackout.
  • W wyniku przerwy w dostawach prądu utknęło wiele osób w windach i wagonach metra.
  • Ekspert wskazuje na możliwe przyczyny awarii, w tym wyłączenie kluczowej linii wysokiego napięcia.
  • Systemy energetyczne w Europie działają wspólnie, co pomogło ograniczyć rozprzestrzenienie się awarii.
  • Rozbudowa sieci przesyłowej jest kluczowa dla szybkiego przywracania działania po blackoutach.

W poniedziałek w Hiszpanii i Portugalii doszło do poważnej awarii energetycznej, która spowodowała blackout, paraliżując ruch uliczny, transport lotniczy oraz kolejowy. W wyniku przerwy w dostawach prądu wiele osób utknęło w windach i wagonach metra, a szpitale musiały przejść na tryb awaryjny. Przyczyny awarii nie są jeszcze znane.

Skutki awarii energetycznej

Blackout, który miał miejsce na Półwyspie Iberyjskim, spowodował szereg poważnych konsekwencji. Wiele osób zostało uwięzionych w windach oraz wagonach metra, a transport lotniczy został wstrzymany. Szpitale, które musiały przejść na tryb awaryjny, zdołały jednak ustabilizować sytuację we wtorek, kiedy to dostawy energii elektrycznej zostały przywrócone.

Przyczyny blackoutu

Dr inż. Bartosz Brusiłowicz z Katedry Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej wskazał, że prawdopodobną przyczyną awarii było wyłączenie kluczowej linii wysokiego napięcia 400 kV. „Z jakich przyczyn doszło do wyłączenia, nie wiadomo. Być może to było zwarcie, być może to było jakieś uszkodzenie mechaniczne lub przyczyną wyłączenia była już rozwijająca się awaria” – mówił ekspert.

Rola odnawialnych źródeł energii

Dr Brusiłowicz zauważył, że jedna z hipotez sugeruje, iż przyczyną awarii mogły być trudności w kontrolowaniu źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika i wiatraki. „Ale, co ciekawe, udział energetyki odnawialnej w hiszpańskim systemie w dniu awarii wynosił około 60 proc. – to wiatraki i fotowoltaika. W Polsce w tym samym czasie ten udział wynosił 66 proc., a u nas nie doszło do awarii” – dodał.

Możliwość wystąpienia awarii w Polsce

Ekspert podkreślił, że duże awarie energetyczne mogą zdarzać się w Polsce i w Europie. „System energetyczny to są tysiące powiązanych ze sobą urządzeń, setki tysięcy kilometrów linii, które mogą ulec awarii. Nie mówmy zatem, czy blackout może się wydarzyć, ale jak się przygotować na wyjście z niego i ograniczenie jego rozprzestrzeniania – to jest najważniejszy aspekt tego zagadnienia” – zaznaczył.

Systemy zapobiegające awariom

Dr Brusiłowicz zwrócił uwagę, że przykład blackoutu na Półwyspie Iberyjskim pokazuje, że w Europie działają systemy zapobiegające rozprzestrzenianiu się awarii. „Pamiętajmy, że systemy energetyczne w krajach europejskich są ze sobą połączone, a jednak awaria się nie rozprzestrzeniła, bo system hiszpański został szybko odłączony od francuskiego” – mówił.

Znaczenie rozbudowy sieci przesyłowej

Ekspert zaakcentował, że kluczowym elementem systemu energetycznego, który pozwala na szybkie przywrócenie działania po blackoucie, jest rozbudowana sieć przesyłowa. „Jeżeli nagle, tak jak w Hiszpanii, zostaje wyłączona jakaś linia wysokiego napięcia, to energia, która była nią przesyłana, zaczyna być przesyłana innymi liniami” – tłumaczył. Wskazał, że najprostszym rozwiązaniem uniknięcia takiej awarii jest budowa i modernizacja jak największej liczby linii przesyłowych oraz stacji elektroenergetycznych.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments