Rzeczniczka Białego Domu, Karoline Leavitt, stwierdziła, że ukrywanie złego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego byłego prezydenta USA, Joe Bidena, doprowadziło do spadku zaufania publicznego do mediów tradycyjnych. Wypowiedź miała miejsce podczas briefingu w Białym Domu, gdzie omawiano wpływ tej sytuacji na opinię publiczną.
- Rzeczniczka Białego Domu, Karoline Leavitt, krytykuje media za ukrywanie problemów zdrowotnych Joe Bidena.
- Leavitt wskazuje, że brak zaufania do mediów tradycyjnych wzrósł w wyniku tej sytuacji.
- Donald Trump i jego sojusznicy wielokrotnie podnosili zarzuty dotyczące niezdolności Bidena do pełnienia funkcji prezydenta.
- Biden wycofał się z wyścigu prezydenckiego pod presją Partii Demokratycznej po nieudanym wystąpieniu debaty.
- Leavitt podkreśla, że media powinny przyznać, iż Biden zmaga się z problemami zdrowotnymi.
Kontrowersyjne zarzuty
Leavitt wskazała, że w czasie kadencji Bidena, Donald Trump oraz jego sojusznicy wielokrotnie podnosili, że Biden nie nadaje się do pełnienia swojego stanowiska. Administracja Bidena oraz amerykańskie media stanowczo zaprzeczały tym twierdzeniom. Biden wycofał się z wyścigu prezydenckiego, gdy znalazł się pod presją ze strony Partii Demokratycznej oraz głównych darczyńców po nieudanym wystąpieniu debaty z Trumpem w czerwcu, gdzie wydawał się zagubiony i miał trudności z kończeniem zdań.
Wzrost krytyki mediów
Podczas briefingu Leavitt zauważyła, że „miliony Amerykanów oglądały naszego psychicznie niekompetentnego prezydenta [Bidena] zmagającego się z codziennymi obowiązkami”. Dodała, że nikt w mediach nie chciał o tym pisać. Rzeczniczka przypomniała, że podczas kampanii Trumpa jej ostrzeżenia dotyczące „wyraźnej niekompetencji psychicznej” Bidena spotkały się z oskarżeniami o produkcję fałszywych materiałów wideo, które miały na celu przekonanie opinii publicznej do nieufności wobec własnych obserwacji.
Skandal i ukrywanie faktów
Leavitt stwierdziła, że „nadszedł czas, aby media tradycyjne w końcu przyznały, że to był jeden z największych skandali i ukryć w historii Ameryki”. Podkreśliła, że niechęć do raportowania o rzeczywistym stanie zdrowia Bidena przyczyniła się do spadku zaufania Amerykanów do mediów.
Spadek zaufania do mediów
Badanie przeprowadzone przez Gallup na początku tego roku sugeruje, że zaufanie do rzetelnego raportowania w amerykańskich mediach spadło do najniższego poziomu od pięciu dekad. Tylko 31% ankietowanych zadeklarowało, że ufa mediom głównego nurtu „w dużym stopniu” lub „w pewnym stopniu”, podczas gdy 36% stwierdziło, że nie ufa im „wcale”.