Polskie Towarzystwo Harfowe nawiązało współpracę z Uniwersytetem WSB Merito Chorzów, aby studenci informatyki mogli realizować projekty łączące technologię z muzyką. W ramach współpracy powstaną rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy emocji wyrażanych dźwiękiem. Inicjatywa została ogłoszona w informacji prasowej przesłanej do PAP.
- Polskie Towarzystwo Harfowe współpracuje z Uniwersytetem WSB Merito Chorzów w celu łączenia technologii z muzyką.
- W ramach współpracy powstaną rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy emocji wyrażanych dźwiękiem.
- Inicjatywa inspirowana jest badaniami z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w dziedzinie affective computing.
- Studenci będą korzystać z platformy Jetson Orin oraz narzędzi takich jak TensorRT i DeepStream do przetwarzania sygnałów audio.
- W ramach projektu powstaną interaktywne aplikacje oraz systemy wspomagające naukę gry na harfie.
Współpraca z MIT
Wspólna inicjatywa inspirowana jest badaniami prowadzonymi na Massachusetts Institute of Technology (MIT), które zajmują się tzw. affective computing. Badacze z MIT opracowali systemy analizujące emocje na podstawie muzyki oraz sygnałów fizjologicznych, a także modele generujące utwory zgodnie z zadanym nastrojem emocjonalnym.
Rola studentów
Dr inż. Mariusz Mol, menedżer kierunku informatyka na Uniwersytecie WSB Merito Chorzów, podkreślił, że „nasi studenci będą badać, jak nowoczesne technologie mogą wspierać artystów w wyrażaniu emocji poprzez muzykę harfową”. W ramach współpracy powstaną interaktywne aplikacje oraz systemy wspomagające naukę gry na harfie.
Technologie i narzędzia
Studenci będą korzystać z platformy Jetson Orin, która umożliwia wydajne przetwarzanie danych dźwiękowych i fizjologicznych. Zastosowanie znajdą także biblioteki TensorRT, DeepStream oraz framework NVIDIA NeMo do przetwarzania sygnałów audio i implementacji modeli rozpoznających emocje. Dr Mol zaznaczył, że „będą tworzyć technologie na światowym poziomie, łącząc pasję i wiedzę z praktyką”.
Nowoczesna platforma internetowa
Pierwszym efektem współpracy będzie stworzenie nowoczesnej platformy internetowej z systemem bazodanowym do obsługi rejestracji uczestników Europejskiego Sympozjum Harfowego. W kolejnych etapach rozwijane będą narzędzia AI analizujące muzykę, zarówno z nagrań, jak i w czasie rzeczywistym.
Podpisanie porozumienia
Porozumienie o współpracy podpisali dziekan Uniwersytetu WSB Merito Chorzów dr Krzysztof Koj oraz prezeska zarządu Polskiego Towarzystwa Harfowego Ewa Jaślar-Walicka. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawują dr inż. Mariusz Mol oraz Arkadiusz Trefon z Polskiego Towarzystwa Harfowego.